Хоризонтална сигнализација на улиците
Топ Новости >

Хоризонтална сигнализација на улиците

  • Вторник, Јул 17 2018

 

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ Гевгелија.

Општина Гевгелија која за оваа намена има одвоено буџетски средства за реализација вели дека најпрво ќе биде извршено осовинското обележување на сите сообраќајници во градот, а веднаш потоа и на пешачките премини. Во наредните денови ќе биде обновена хоризонталната сигнализација на кружните текови, на паркиралиштата и такси-стојалиштата во градот.

Инаку, механичкото обележување ќе се врши наутро од 6 до 10 часот и во попладневните часови од 17 до 20 часот.
Паралелно ќе се одвиваат и работите за поставување и обележување на нови печашки премини и успорувачи (лежачки полицајци) на Моински пат и на улицата „Илинденска“, кај Детската градина.

На неколку поголеми гевгелиски сообраќајници постојните лежечки успорувачи ќе бидат заменети и поставени нови - лежечки успорувачи со означени пешачки премини.

Заради непречено одвивање на работите, на терен ќе злезат и инспекциските служби на надлежните општински одделенија, на Полициската станица и на ЈПКД „Комуналец“, со цел ослободување на улиците од паркираните возила каде треба да се врши механичкото одбележување на хоризонталната сигнализација.

Ако Ве замолат да го препаркирате возилото тоа ќе биде за оваа намена, а потоа ќе имаме свежо обоени пешачки премини, ознаки за патни правци и успорувачи на улиците кои треба да го подобрат сообраќајниот однос низ улиците во градот.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.