„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција
Топ Новости >

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

  • Вторник, Јул 17 2018

 

Со грант од 516.000 евра доделени на Општина Гевгелија ќе се уредува коритото на Сува река и ќе се следи квалитетот на водите на реката Вардар.
Овој проект наречен „AQUA M2 – Одржливо управување со водените резурси во прекуграничниот регион“ е одобрен на 2-ри април годинава од „Интерег-ИПА Програмата за прекугранична соработка“ со средства од Европската Унија.
Денеска беше остварена првата работна средба на меѓуграничнте партнери, општина Гевгелија од една страна и Пеонија и во Халкидона од соседна Грција, од друга страна. Лидер партнер на проектот е општина Гевгелија а од грчка страна е Универзитетот Арисстотел од Солун со споменатите солунски општини.

Вкупниот буџет на проектот изнесува 1.448.329 евра, што значи дека грчката страна на имплементатори ќе инкасира средства речиси двојно поголеми од оние на Гевгелија, т.е. 932.329,- евра.

ФОТО: Делегација на грчките партнери со своите соработници - Градоначалникот на општина Пеонија, Христос Гунденудис, градоначалникот на општина Халкидона, Јанис Цукнидас, професорката на Одделот за развој на хемиските истражувања од универзитетот Аристотелис од Солун, Димитра Ламбропулу

Задача на гевгелиската општина е да изведе заштита на реката Вардар и целиот прекуграничен регион од загадување. Во тој контекст предвидена е регулација на Конска река (Сува река) кон јужниот дел од урбанизираната зона, во должина од 600 метри.
- „Станува збор за најкритичниот дел од коритото, кое досега предизвикуваше излевање на речните води и загрозување на блиските станбени објекти, при пообилни врнежи и надојдени речни води. Со проектот се предвидува формирање на минор коритото на регулација, 7 каскадни прагови, а ќе бидат изведени заштитни насипи, така што дното и бреговите од коритото ќе бидат соодветно обликувани“, известуваат од општина Гевгелија.

На јавното комунално претпријатие „Комуналец“ од Гевгелија како еден од имплементаторите на проектот од предвидените инвестициони средства со грантот му се доверени 123.807 евра за најсовремена лабораторија за мерење на квалитетот на водата на реката Вардар. (За ова пишувавме во прилогот: „Комуналец ќе го следи квалитетот на водите на Вардар“ уште во мај годинава). Ова секако, по почетокот на работата на Пречистителната станица на отпадни води кај Вардар што беше спроведен како резултат на трилатерален договор меѓу Швајцарската Влада, Владата на РМ и Владата на Република Грција за прочистување на отпадните води кои се слеваат во реката Вардар. Со овој проект „AQUA M2“ се заокружува целиот процес на Европските стандарди за меѓугранична соработка и односот кон еколошката средина.

- „Се радувам што со денешната средба отпочнува со реализација овој проект, иако градежните активности се очекува да започнат во месец септември. Бенефитот на општина Гевгелија е кристално јасен: заштита на природните ресурси и регулацијата на коритото на Сува река, која е притока на реката Вардар. Вардар е она што ги спојува двете држави, нашата држава и Република Грција и ние сме одговорни за управување со водните ресурси и за заштита на животната средина, и на оваа страна, и на таа страна од границата“, изјави по денешната средба за медиумите градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков.

На денешниот работен состанок беа утврдени наредните активности за реализација на проектот меѓу проектните партнери, за што ќе следат конкретни работи на терен.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.