Прес на градоначалнкот Поцков
Топ Новости >

Прес на градоначалнкот Поцков

  • Среда, Јул 25 2018

 

Интензивните градежни и проектни зафати ова лето, како и санирање на штетите од завчерашното невреме во Гевгелиско, беа темите на кои градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков, се осврна на денешната прес конференција за медиумите.

Tој напомна дека во тек е пријавувањето на штети од граѓаните и правните лица и до денешниот ден веќе до општината има пристигнато 95 пријави за претрпени штети од врнежите со град во гевгелиско.

Поцков потсети и за неодамнешната средба на Амбасадорката на ООН Лујза Витон за увид во текот на работите за изградба на Времената депонија кај Конско, за која е одобрен грант од УНДП од 1,1 милиони евра.Градоначалниот најави дека е завршена реконструкцијата на патот Миравци-Давидово, а во тек се активности за регионалниот пат Прдејци-Смоквица со тампонирање, по што ќе следи асфалтирање. Третиот регионален пат планиран за оваа година е патниот правец Гевгелија-Негорци кој треба да биде готов до крајот на годината. Целата инвестиција за подобрување на регионалната патна мрежа е 3 милиони евра, обезбедени преку Агенцијата за регионални патишта на РМ.

На Пресот Поцков одговори и за обвинувањата на локалната опозиција во врска со капиталните проекти кои се изведуваат на подрачјето на општина Гевгелија.

- „Проектот за Конска брана потекнува од 1978 година. Тогаш жителите на општина Гевгелија одвојуваа по една дневница од своите плати за изградба на Конска Брана. Овој проект е потреба на жителите на општината и определен од местоположбата на теренот“, објасни Поцков дека петдецениската потреба од брана на Конско започна да ја гради Владата на СДСМ. 

Фото 1 и 2: Асфалтиран патниот правец Миравци - Давидово


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.