Кој ја шири непријатната миризба низ Гевгелија?
Топ Новости >

Кој ја шири непријатната миризба низ Гевгелија?

  • Четврток, Јул 26 2018

 

Општината ангажира Специјализирана фирма која следната недела ќе изврши мерења и детекција за тоа кој е причинителот на непријатната миризба што со месеци и години наназад ја труе атмосферата во Гевгелија.
Ваков став завзеде градоначалникот на општина Гевгелија и на одржан брифинг со новинарите ја најави посетата на стручни лица од специјализирана фирма со лиценца за мониторинг и мерење на трите потенцијални причинители на непријатниот мирис во градот.

- „Не е дискутабилно дека таква непријатна миризба е присутна во нашиот град, во ноќните часови, па затоа јас како градоначалник сум повикан да обезбедам пристојни услови за живеење на сите граѓани на Гевгелија. Меѓутоа, до сега дискутабилна беше ситуацијата што три економски оператори, односно фирми се потенцираа како потенцијални предизвикувачи на миризбата, и сите три ја префрлаа топката еден на друг. Тргнувајќи од нашата законска обврска да го откриеме причинителот на миризбата, минатата недела имавме средба со специјализирана куќа која ги има сите технички инструменти за мерење, а има и сертификат како овластена фирма која е лиценцирана да изведува такви веродостојни мерења. На средбата се договоривме наредната недела, тие да извршат мониторинг и мерење на трите потенцијални причинители на непријатниот мирис. Одиме со ваква фирма, бидејќи како специјализиран и сертифициран субјект, тие ќе стојат зад откриените наоди при мониторирањето и полесно ќе ги бранат, отколку тоа да го стори нашиот овластен инспектор по животна средина, чии наоди, потенцијалниот извор на непријатен мирис би можел да ги оспорува.

Бидејќи сите три фирми имаат елаборати и интегрирани Б дозволи за вршење на таа дејност, доколку се открие причинителот, ние како општина ќе им дадеме определено време да ги отстранат мониторираните неправилности. Доколку не го сторат тоа, ќе бидеме принудени да изречеме соодветни санкции. Интенцијата не е да казнуваме, туку да ги натераме фирмите да си го вршат својот бизнис но, во исто време да бидат и општествено одговорни за тоа, се во интерес на граѓаните на Гевгелија“, истакна Поцков.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.