Гевгелија ги чествува двата Илиндена
Топ Новости >

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

  • Четврток, Авг 02 2018

 

Одбележувањето на 115 годишнината од Илинденското востание и 74 годишнината од одлуките за државноста на АСНОМ-ска Македонија денеска со букети цвеќе делегации на следбеници на историските вредности им оддадоа признание на борците од Гевгелија и гевгелиско по повод националниот празник Илинден.

Цвеќе за народните херои од НОБ од гевгелиско, на носителите на Партизанска соменица, на Спомен костурницата на паднатите жртви што ги даде Гевгелија во виорот на Народноослободителната борба на овие простори и пред споменикот на илинденскиот борец Сава Михајлов денеска положија делегации на Здружението на борците од Гевгелија, од Општина Гевгелија, претставници на локалниот општински Совет, Здружението на пензионерите, претставници на политичките партии од општината.

Со наклон за хероите и жртвите на едно бурно време до формирањето на македонската државност пред спомениците почит оддадоа градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков, Претсeдателот на Советот на општина Гевгелија и претседател на ОО на СДСМ Ташко Дојчинов, претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Андон Сарамандов, претставници на локалната самоуправа Марија Магдинчева Шопова, Тодор Ристов, Митко Алчинов, Пепи Стојанов и локални следбеници и поддржувачи на историските вредности и традиции на двојниот Илинден.

Со пригодна беседа пред присутните се обрати претседателот на Општинската Организација на Сојузот на Здружението на Борците од НОБ од Гевгелија, Ристо Марковски. Со честитките за Националниот празник тој особено испорача благодарност до борците за македонската државност, илинденците, учесниците на НОБ и присутниот 91 годишен учесник во ослободителната борба во гевгелиско, Антонио Несторовски од Стојаково.

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.