Топ Новости

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

  • Четврток, Авг 02 2018

 

Одбележувањето на 115 годишнината од Илинденското востание и 74 годишнината од одлуките за државноста на АСНОМ-ска Македонија денеска со букети цвеќе делегации на следбеници на историските вредности им оддадоа признание на борците од Гевгелија и гевгелиско по повод националниот празник Илинден.

Цвеќе за народните херои од НОБ од гевгелиско, на носителите на Партизанска соменица, на Спомен костурницата на паднатите жртви што ги даде Гевгелија во виорот на Народноослободителната борба на овие простори и пред споменикот на илинденскиот борец Сава Михајлов денеска положија делегации на Здружението на борците од Гевгелија, од Општина Гевгелија, претставници на локалниот општински Совет, Здружението на пензионерите, претставници на политичките партии од општината.

Со наклон за хероите и жртвите на едно бурно време до формирањето на македонската државност пред спомениците почит оддадоа градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков, Претсeдателот на Советот на општина Гевгелија и претседател на ОО на СДСМ Ташко Дојчинов, претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Андон Сарамандов, претставници на локалната самоуправа Марија Магдинчева Шопова, Тодор Ристов, Митко Алчинов, Пепи Стојанов и локални следбеници и поддржувачи на историските вредности и традиции на двојниот Илинден.

Со пригодна беседа пред присутните се обрати претседателот на Општинската Организација на Сојузот на Здружението на Борците од НОБ од Гевгелија, Ристо Марковски. Со честитките за Националниот празник тој особено испорача благодарност до борците за македонската државност, илинденците, учесниците на НОБ и присутниот 91 годишен учесник во ослободителната борба во гевгелиско, Антонио Несторовски од Стојаково.

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

Шест населени места утре без струја

Кованец, Серменин, Конско, Ума, Смрдлива вода и Ски центарот „Кожуф“ утре без

Повеќе

СЈО со жалба бара притвор за Главчев и Димитровски

СЈО и понатаму бара притвор за Ратко Димитровски, сопственик на печатницата

Повеќе

СЈО со нова истрага „Поштенска Банка“

СЈО бара притвор за Димитровски, Главчев и Смилевски осомничени во новата

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.