Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка
Топ Новости >

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

  • Среда, Авг 08 2018

 

Вработената негувателка која вербално малтретирала дете згрижено во клонот на Детската градинка „Цветови“ на улица „Илинденска“ каде пред три дена беше објавено видео на социјалните медиуми, по инспекцискиот надзор од страна на Министерството за труд и социјала и е изречена мерка за дисциплинска постапка.

Раководството на градинката ја утврдува фактичката состојба при што имат констатирано дека вработената ги пречекорила своите овластувања. Против неа е покрената дисциплинска постапка. Од градинката тврдат дека станува збор за вербален испад без било каква физички контакт со детето.

За случајот нема жалба од родителите чие дете штотуку почнало да престојува по два часа во градинката. Таму денеска беше мирно. Пред камера не сакаа да зборуваат.

Гевгеличани сметат дека за овој инцидент потребна е казна и секој да си одговара за сопствените постапки и грешки. Пред дописникот на 24 вести изјавиле:
„Секој треба да си одговара. Доколку на еден не му се изрече казна и другиот ќе направи исто“,
„Мора да има казни, се работи за многу мали деца“,
„Не е се' во казните, потребно е да има ред во институциите. Не им е лесно и на вработените...“, велат дел од анкетираните жители.

Завчера на социјалните мрежи се појави видео во кое се слуша висок тон на негувателка упатен кон дете кое плаче. Авторот на видеото тврди дека детскиот плач траел цели два часа. За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.