Топ Новости

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

  • Среда, Авг 08 2018

 

Вработената негувателка која вербално малтретирала дете згрижено во клонот на Детската градинка „Цветови“ на улица „Илинденска“ каде пред три дена беше објавено видео на социјалните медиуми, по инспекцискиот надзор од страна на Министерството за труд и социјала и е изречена мерка за дисциплинска постапка.

Раководството на градинката ја утврдува фактичката состојба при што имат констатирано дека вработената ги пречекорила своите овластувања. Против неа е покрената дисциплинска постапка. Од градинката тврдат дека станува збор за вербален испад без било каква физички контакт со детето.

За случајот нема жалба од родителите чие дете штотуку почнало да престојува по два часа во градинката. Таму денеска беше мирно. Пред камера не сакаа да зборуваат.

Гевгеличани сметат дека за овој инцидент потребна е казна и секој да си одговара за сопствените постапки и грешки. Пред дописникот на 24 вести изјавиле:
„Секој треба да си одговара. Доколку на еден не му се изрече казна и другиот ќе направи исто“,
„Мора да има казни, се работи за многу мали деца“,
„Не е се' во казните, потребно е да има ред во институциите. Не им е лесно и на вработените...“, велат дел од анкетираните жители.

Завчера на социјалните мрежи се појави видео во кое се слуша висок тон на негувателка упатен кон дете кое плаче. Авторот на видеото тврди дека детскиот плач траел цели два часа. За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

Шест населени места утре без струја

Кованец, Серменин, Конско, Ума, Смрдлива вода и Ски центарот „Кожуф“ утре без

Повеќе

СЈО со жалба бара притвор за Главчев и Димитровски

СЈО и понатаму бара притвор за Ратко Димитровски, сопственик на печатницата

Повеќе

СЈО со нова истрага „Поштенска Банка“

СЈО бара притвор за Димитровски, Главчев и Смилевски осомничени во новата

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.