Летната опуштеност ги раздвижи крадците

  • Четврток, Авг 09 2018

 

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија. Ова го известува Полициската станица по општа надлежност во Гевгелија врз основа на пријавите доставени од оштетените граѓани.
Периодот на известување е 30 јули до 5-ти август кога беа во тек Илинденските празнувања и поврзаниот продолжен празничен викенд. Отсуството на домаќините ги охрабрило крадците да извршат кражби во три куќи, а не биле поштедени ниту нивите. За место на пријавените кражби биле наведени и улица, плажа, гробишта.
Причинетата материјална штета која е пријавена од оштетените изнесува 44.000 денари. Украдени се еден велосипед, паричник со лични документи и часовник, пиперки, пет мобилни телефони, три паричници со лични документи и пари, наочори, алишта.

Во полицискиот билтен кој го подготвува секторот за односи со јавноста при СВР Струмица, за изминатава недела е наведено дека се случила една сообраќајка, каде причината за несреќата во која едно лице било повредено била возење под дејство на алкохол.
Празничната недела не останала без нарушувања на јавниот ред и мир. Регистрирани се две нарушувања на јавниот ред и мир поради карање и викање и учество во тепачка.

Во наведениот период спроведена е една републичка акциска контрола „Прекршоци кои ги чинат возачите на велосипед со мотор, мопед и моторцикли“ при што не се откриени прекршоци по акцијата, освен 1 останат прекршок.

Значи внимавајте во сообраќајот и обезбедете ги своите домови.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трамп прогласи вонредна состојба во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во САД во

Повеќе

Македонија втор ден во национална жалост

Со знамиња на половина копје и откажани културни настани и манифестации, во

Повеќе

Ветровитата недела продолжува

Од почетокот на неделата Гевгелија е под налет на ветришта, а ќе продолжи така

Повеќе

Жртви на несреќата од 19 до 66 години

Тројца студенти, двајца пензионери, вработени во НБМ, Општина Центар,

Повеќе

14 и 15 февруари денови на жалост

Поради трагичната сообраќајна несреќа кај тетовско и 14 загинати, вечерва

Повеќе

Знамето на НАТО се вее пред Владата заедно со Македонското

Видео:  Церемонија на подигање на знамето на НАТО пред Владата

Повеќе

Времето денеска

Денешниот ден започна со ситен дожд после полноќ, за да продолжи ветровито

Повеќе

Локалниот сервис за граѓаните со ефектива од 65,4%

Преку Системот 48 часа лани биле поднесени 295 барања од граѓаните, или 1,2

Повеќе

Нови канализациони линии за Гевгелија, Смоквица и Милетково

Во подготовка планови за изградба на канализациона мрежа за Ново Конско,

Повеќе

Динќот сезонава ќе биде пуштен во употреба

Веќе е во завршна фаза уредувањето на ова локално излетничко место кое ќе

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.