Летната опуштеност ги раздвижи крадците

Четврток, 09 Август 2018

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

 

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија. Ова го известува Полициската станица по општа надлежност во Гевгелија врз основа на пријавите доставени од оштетените граѓани.
Периодот на известување е 30 јули до 5-ти август кога беа во тек Илинденските празнувања и поврзаниот продолжен празничен викенд. Отсуството на домаќините ги охрабрило крадците да извршат кражби во три куќи, а не биле поштедени ниту нивите. За место на пријавените кражби биле наведени и улица, плажа, гробишта.
Причинетата материјална штета која е пријавена од оштетените изнесува 44.000 денари. Украдени се еден велосипед, паричник со лични документи и часовник, пиперки, пет мобилни телефони, три паричници со лични документи и пари, наочори, алишта.

Во полицискиот билтен кој го подготвува секторот за односи со јавноста при СВР Струмица, за изминатава недела е наведено дека се случила една сообраќајка, каде причината за несреќата во која едно лице било повредено била возење под дејство на алкохол.
Празничната недела не останала без нарушувања на јавниот ред и мир. Регистрирани се две нарушувања на јавниот ред и мир поради карање и викање и учество во тепачка.

Во наведениот период спроведена е една републичка акциска контрола „Прекршоци кои ги чинат возачите на велосипед со мотор, мопед и моторцикли“ при што не се откриени прекршоци по акцијата, освен 1 останат прекршок.

Значи внимавајте во сообраќајот и обезбедете ги своите домови.

Last modified on Четврток, 09 Август 2018 - 12:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

Убав сончев празничен ден

Гевгеличани и околните места денеска ги осветли убав сончев ден, а и неработен,

Повеќе

Денес е Задушница - ден за спомен на починатите

Православните христијани, денес и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот

Повеќе

Меркел до Заев: Бундестагот ќе одобри старт на преговорите со ЕУ во септември

На денешната средба на Премиерот Зоран Заев со Германската канцеларка Ангела

Повеќе

Општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин

Веќе седум години како општина Дојран е збратимена со општина Медулин од

Повеќе

Селото Марвинци ќе добие нов асфалт

Селото Марвинци, деновиве ќе добие нов асфалт.

Од општина Валандово

Повеќе

Почна исплатата на зголемената социјална помош

Согласно правата предвидени со новата социјална реформа од денеска започна

Повеќе

Уапсен е државниот секретар во МИОА осомничен за земање мито

Корупциски скандал со Европските фондови во државата. Поради земање провизија

Повеќе

Почнува летниот распуст за учениците

Денеска е последниот училишен ден од школската година, со што почнува летниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.