Топ Новости

Вкупно 14 години затвор за убиството во Гевгелија

Четврток, 23 Август 2018

Ибраимов и Колетиќ делото го сториле во тешко пијанство, кога на свиреп начин е претепан до смрт Благој Ристов

 

Дванаесет години за убиство и две години за помагање добија казна затвор две лица од Гевгелија. Кора Ибраимов (32 год) како сторител доби 12 години, а Ромео Колетиќ (44 год) како помагател доби две години затвор. И двајцата во Основен суд Велес беа прогласени за винови откако го признаа делото, кажаа дека се чувствуваат за виновни, се каат за стореното. Ибраимов дури рече дека било „не сакајќи“.

Убиството се случи на 21 ноември мината година околу 6,30 часот во домот на Колетиќ, на улица „Маршал Тито“ бр. 201 во Гевгелија, кога според обвинението на „свиреп начин“ бил убиен Благој Ристов (41 год). Починатиот бил гостин кај Колетиќ претходната вечер, а околу 22часот дошол Ибраимов. Сите заедно пиеле алкохол.

Во еден момент настанала вербална расправија во која Ибраимов го обвинил Ристов дека му го украл мобилниот телефон. По ова, обвинетиот за убиство го тепал со тупаници Благоја во пределот на лицето, а потоа на главата, го удирал од ќумбето. Потоа земал гајтан од електричен кабел и со него продолжил да го мава Благоја по главата и телото.

Откако Б. Ристов престанал да дава знаци на живот, Ибраимов и Колетиќ го преместиле телото во друга просторија, а потоа Колетиќ се обидел да ги прикрие трагите чистејќи ја просторијата од крв додека сторителот на обвинението, Кора заминал од домот на Колетиќ.

И двајцата обвинети со вчера изречената пресува од Основен Суд Велес сега се' уште неправосилно осудени лица, во тек е рокот за поднесување жалба. Во моментот кога го сториле делото тие биле во тешко пијанство. Кај Кора Ибраимов биле констатирани 4,56 промили алкохол во крвта, а кај Ромео Колетиќ 2,53 промили алкохол.

Автор: Петар Печков
Извор: Тирековмирече

Last modified on Четврток, 23 Август 2018 - 21:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.