Гевгелија е ЗА европска иднина

  • Среда, Сеп 05 2018

 

 

- „Јас сум македонецот Хари Локвенец. И денес и секогаш ќе зборувам македонски јазик и после успешниот референдум, никој нема да има право да забележи зошто македонецот Хари Локвенец зборува македонски јазик“.
Со овие зборови ја започна вечерашната средба со граѓаните од Гевгелија пратеникот во Собранието на Република Македонија во рамките на референдумската кампања „Излези ЗА европска Македонија“.

- „Гледав како на почетокот на дебатава вие граѓаните гледате гордо во македонското знаме додека се интонираше македонската химна. И химната, и знамето ќе бидат исти после успешниот референдум“ истакна во своето обраќање пратеникот Локвенец, потсетувајќи ги гевгеличани дека 30 септември не е само дата, туку можност за избор на нова подобра иднина за себе и идните генерации со полноправно членство во Европската Унија и НАТО со гарантиран македонски идентитет.

- „30 септември е денот кога ние треба да ја зграпчиме понудената шанса“ нагласи Локвенец и порача дека ова е шансата на нашата генерација која треба да ја препознаеме и зграпчиме и заради економскиот просперитет, и заради безбедноста, како што пред многу години тоа го препознале сега веќе етаблираните земји членки на Европската Унија и НАТО сојузот.

За предностите од соработката со земјите од Европската Унија зборуваше и градоначалникот Сашо Поцков кој пред се' ги посочи економските врски на гевгелиските бизниси од повеќе сектори, но и малопродажбата која зависи од бројната клиентела која доаѓа секојдневно од јужното соседство. Пред се' ги посочи текстилните комбинати, фабриките за преработка на земјоделски и овошни производи и угостителскиот сектор, посебно казинскиот туризам. Сите тие во поголемиот дел се поврзани со тесни бизнис врски со партнери, или потрошувачи од пазарите во Грција и земјите од Европската Унија.
- „Локалниот економски развој на општина Гевгелија во голем дел е зависен од фреквентноста на границите, од добрите меѓусоседски односи меѓу Република Македонија и Република Грција и од куповната моќ и на жителите на општина Гевгелија, и на жителите на Република Грција“.

Како подрачје во кое дел од граѓаните се занимаваат со земјоделска дејност, Поцков потсети и за предностите на членството во Европската Унија, користењето на ИПА фондовите за развој на оваа стопанска дејност.
- „Македонија секоја година добива 12 милиони евра од ИПА фондовите на ЕУ. Наместо досегашното аплицирање на секои три години со добивањето на членство во Европската Унија, како земја и како општина ќе можеме да аплицираме за средства од ИПА фондовите секоја година, со што не мора да чекаме за да ги реализираме некои планирани и зацртани проекти да измине следното тригодишје“, ја посочи Поцков финансиската предност од членувањето на државата како полноправна членка на Европската Унија. За ова тој аргументираше и со цифри: „Во Европската Унија 75% од законите кои се носат се наменети за земјоделието, а 50% од средствата се насочуваат во развој токму на земјоделието, кое е значаен фактор во формирањето на Бруто општествениот производ“.

Посетата на гевгеличани на закажаната средба „Излези ЗА европска Македонија“ што се одржа вечерва пред платото на Народниот театар во Гевгелија, ја потврдува определбата за иднината на Гевгелија која од секогаш себе се сметала за дел од Европа, со самиот епитет кој граѓаните со гордост го споделуваат „Гевгелија - европска порта на Македонија“.


 


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.