Топ Новости

Акцијата „Нахрани 10.000“ започна во Гевгелија

  • Четврток, Сеп 06 2018

 

 

Пред спортската сала „Партизан“ во Гевгелија започна националната акција за донирање храна „Нахрани 10.000“.

На поставениот штанд граѓаните на Гевгелија ќе можат да донираат храна која не е лесно расиплива и која подоцна ќе биде дистрибуирана до социјално загрозени граѓани.

Организаторите „Сите сити“ како намирници кои се добредојдени на отворените штандови ширум државата ги наведуваат: ориз, грав, сол, шеќер, брашно, тестенини, масло за готвење, грашок, конзервирана риба, супи, бисквити, кечап, леќа, конзервирано овошје и зеленчук.

Собирниот пункт во Гевгелија ќе биде отворен од 10 до 19 часот и секој добронамерен граѓанин кој може да помогне со донирање е добредојден.

Целта на оваа акција е да се подигне свеста на граѓаните за проблемот со недостаток на храна со кој се соочуваат многу граѓани во нашата земја.

Акцијата се спроведува во 10 градови од земјата.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.