Топ Новости

Акцијата „Нахрани 10.000“ започна во Гевгелија

Четврток, 06 Септември 2018

Пред спортската сала „Партизан“ во Гевгелија започна националната акција за донирање храна „Нахрани 10.000“

 

 

Пред спортската сала „Партизан“ во Гевгелија започна националната акција за донирање храна „Нахрани 10.000“.

На поставениот штанд граѓаните на Гевгелија ќе можат да донираат храна која не е лесно расиплива и која подоцна ќе биде дистрибуирана до социјално загрозени граѓани.

Организаторите „Сите сити“ како намирници кои се добредојдени на отворените штандови ширум државата ги наведуваат: ориз, грав, сол, шеќер, брашно, тестенини, масло за готвење, грашок, конзервирана риба, супи, бисквити, кечап, леќа, конзервирано овошје и зеленчук.

Собирниот пункт во Гевгелија ќе биде отворен од 10 до 19 часот и секој добронамерен граѓанин кој може да помогне со донирање е добредојден.

Целта на оваа акција е да се подигне свеста на граѓаните за проблемот со недостаток на храна со кој се соочуваат многу граѓани во нашата земја.

Акцијата се спроведува во 10 градови од земјата.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.