Топ Новости

Министерот Сугарески во посета на Дојран

Вторник, 11 Септември 2018

Погодности за стопанството и туристичката дејност се предмет на интерес на денешната посета на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески на општина Дојран

 

 

Погодности за стопанството и туристичката дејност се предмет на интерес на денешната посета на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески на општина Дојран.

Во својата работна средба со менаџерите на неколку успешни локални компании, претставници на локалната самоуправа и градоначалникот на Општината, Сугарески ги најави ангажманите на Министерството за развивање на урбаните погодности во населените места и општините низ државата. За таа цел одвоени се над 100 милиони евра кои ќе се инвестираат во изградба и реконструкција на канализации и водоводи низ општините.

Министерот за Транспорт и врски Горан Сугарески на средбата со своите домаќини разговараше за капиталните проекти што се реализираат во општината кои се од исклучително значење за развој на туризмот како и за подобрување на животот на дојранчани.

- „Дојран е значајно туристичко место и во соработка со општината ќе реализираме проекти со што ќе го развиеме туризмот за да привлечеме што повеќе домашни и странски гости“, ја акцентираше незаобиколивата носечка дејност на дојранскиот регион, министерот Сугарески.

Министерот Сугарески во посета на фабриката за амортизери „СТД - Дојран“

Тој ги најави и директните инвестиции на Владата за развој на патната мрежа во државата, со ангажирање на 70 милиони евра за изградба и реконструкција на локалните патишта во општините, што ќе биде обврска на ресорното Министерство за транспорт и врски.

- „Оваа финансиска помош ќе биде од огромно значење за општините особено за сите граѓани, бидејќи тоа е предуслов за подобрување на животот во населените места“, изјави министерот.

Во придружба на министерот при денешната работна посета во Дојран беше и пратеничката во Собранието на РМ, Мери Лазарова од Валандово.

 

Last modified on Вторник, 11 Септември 2018 - 15:40

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.