Топ Новости

Министерот Сугарески во посета на Дојран

  • Вторник, Сеп 11 2018

 

 

Погодности за стопанството и туристичката дејност се предмет на интерес на денешната посета на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески на општина Дојран.

Во својата работна средба со менаџерите на неколку успешни локални компании, претставници на локалната самоуправа и градоначалникот на Општината, Сугарески ги најави ангажманите на Министерството за развивање на урбаните погодности во населените места и општините низ државата. За таа цел одвоени се над 100 милиони евра кои ќе се инвестираат во изградба и реконструкција на канализации и водоводи низ општините.

Министерот за Транспорт и врски Горан Сугарески на средбата со своите домаќини разговараше за капиталните проекти што се реализираат во општината кои се од исклучително значење за развој на туризмот како и за подобрување на животот на дојранчани.

- „Дојран е значајно туристичко место и во соработка со општината ќе реализираме проекти со што ќе го развиеме туризмот за да привлечеме што повеќе домашни и странски гости“, ја акцентираше незаобиколивата носечка дејност на дојранскиот регион, министерот Сугарески.

Министерот Сугарески во посета на фабриката за амортизери „СТД - Дојран“

Тој ги најави и директните инвестиции на Владата за развој на патната мрежа во државата, со ангажирање на 70 милиони евра за изградба и реконструкција на локалните патишта во општините, што ќе биде обврска на ресорното Министерство за транспорт и врски.

- „Оваа финансиска помош ќе биде од огромно значење за општините особено за сите граѓани, бидејќи тоа е предуслов за подобрување на животот во населените места“, изјави министерот.

Во придружба на министерот при денешната работна посета во Дојран беше и пратеничката во Собранието на РМ, Мери Лазарова од Валандово.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.