Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Петок, 21 Септември 2018

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

 

 

 

Општинската изборна комисија Гевгелија, надлежна за подготовка, организирање и спроведување на Референдумот на државно ниво, 30 септември 2018 година, на територијата на општина Гевгелија, ЈА ИНФОРМИРА ЈАВНОСТА дека:

1. Канцеларијата на Општинската изборна комисија Гевгелија е променета. Новото седиште на ОИК Гевгелја се наоѓа на ул:„Борис Карпузов“ ББ, на паркинг просторот позади зградата на стар Извршен совет.

2. Со Решение за утврдување и објава на описите на избирачките места од Државната изборна комисија, бр17 - 1735/1 од 29.08.2018 година е извршена промена на локацијата на 3 (три) Избирачки места и тоа: ИМ бр.0347, 0357, 0362:

- Избирачкото место бр.0347 наместо во „Управа за јавни приходи“ се преместува во ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија;

- Избирачкото место бр.0357 наместо во „Месна заедница Негорци“ се преместува во „Дом на културата Негорци“;

- Избирачкото место бр.0362 наместо во „Библиотека Миравци“, се преместува во ООУ „Климент Охридски Миравци“.

3. Граѓаните, односно гласачите од населеното место Габрово - Избирачкото место бр.0366, правото на гласање ќе го остврат во Петрово во избирачкото место бр.0365 - во „Младинскиот дом Петрово“, согласно Упатството од Државната изборна за начин на гласање на избирачки места со помалку од 10 избирачи, бр.08.1919/1 од 14.09.2018 година.

Ова соопштение е со цел граѓаните, односно гласачите кои гласаат од овие избирачки места бидат НАВРЕМЕНО ИНФОРМИРАНИ И ЗАПОЗНАЕНИ за измените на Избирачките места.

Општинска изборна комисија Гевгелија

 

Last modified on Петок, 21 Септември 2018 - 13:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.