Топ Новости

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските пријателства

  • Недела, Сеп 23 2018

 

 

- „Шо да ви лафам јас на вас гевгеличајне уф Гевгелија за Европа. Европа уф Гевгелија е и на таки и наваки. Европа е уф Вас“ се обрати на гевгелиски дијалект Премиерот Зоран Заев на вечерашната трибина одржана во центарот на Гевгелија.

За својот избор на обраќање објасни:
- „Почнав со гевгелиски дијалект зошто нашите ценети лингвисти велат дека богатството на јазикот е во многуте диијалекти. Овој наш богат јазик, македонскиот сега ќе биде признат јазик во Европската Унија и официјален јазик во таа асоцијација. Тоа го има во член 2 од Договорот од Преспа каде е признат македонскиот идентитет и македонскиот јазик, а со членството во Европската Унија ќе стане официјален јазик како и секој јазик од другите земји членки на Унијата“, објасни Заев за вредностите на јазикот, идентитетот, договорот и европската иднина на Македонија со претстојниот референдум.

- „Овде во Гевгелија поминува железничката трансферзала од Атина до Париз. Гевгелија ја има одамна Европа во себе. А сега и европскиот воз за членство на кој после 27 години чекање треба да се качиме на него“ ги потсети Заев гевгеличани дека од секогаш биле дел од светот и светските патишта.

Премиерот Заев и лидер на СДСМ, предводник на коалицијата „Излези ЗА“ вечерва ги потсети гевгеличани на огромните пријателства кои се создадени со поканата во НАТО и договорот со Преспа.
- „ Сите соседи ни станаа пријатели. Министрите за надворешни работи на Грција и Бугарија се бореа во Европскиот Совет за нашата покана за членство. Од 8:30 до 21 часот се бореа за нас во ЕС. Деновиве бројни државници од ЕУ ни' испорачуваат поздрави на поддршка за референдумот. Дојдоа да ни изразат поддршка и Тереза Меј, и Меркел, и Курц, и Генералниот секретар на НАТО, и Макрон испрати видео порака. Кога толку држави дошле да ја посетат Македонија, а до пред неколку месеци дали знаеја каде е на картата да ја покажат. Конечно заслужуваме на ова пријателство да одговориме со прифатено партнерство во Европското семејство и НАТО. Ние ја имаме честа да бидеме 30-та членка на НАТО алијансата. Тоа значи сигурност и траен мир на овие простори. Ве молам да не изгубиме ниту еден ден повеќе во чекање, а не 27 години“, рече Заев пред граѓаните на Гевгелија.

- „Ми доверивте вие граѓаните мандат да ја водам државата до декември 2020 година. Со ваква опозиција може да добијам уште еден мандат. Ама, каде да ја водам Македонија? Во калта. Затоа треба да гласаме за влез во ЕУ и НАТО. Референдумот е последниот воз за Европа, односно возот што ќе ја донесе Европа овде. Нема друга алтернатива. Нема план Б. Ова е прашање дали ќе бидеме дел од светот, или сами во светот. Постарите генерации знаат како се живеело со пазар од 22 милиони народ. Сега отвараме пазар со 500 милиони народ“, ги нагласи Заев економските предности од отварањето на пазарите за соработка со земјите од Европската Унија.

И поентата:
- „Јас, Зоран Заев од село Муртино, Струмичко, газев по црвени теписи послани и во Брисел, и во Лондон, и во Берлин, и во Вашингтон, ама црвениот тепих не беше послан за мене, човекот од Муртино, туку за Македонија. Затоа треба да возвратиме на ова пријателство и во недела на 30 септември да гласаме ЗА. Ајде граѓани, приклучете се да ја испишеме европската историја на Македониаја“ беа завршните зборови на Заев проследени со громогласен аплауз од граѓаните на Гевгелија кои ги разбраа и поздравија пораките на Премиерот.

 

На трибината во Гевгелија свои обраќања имаа и пратеничката во Собранието на РМ,  Јулиана Николова (од ЛДП)  и претставник од невладиниот сектор од Гевгелија, Ристо Атанасовски. 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

10 декември - Светски ден на човековите права и Ден на полициска превенција

Општина Гевгелија домаќин на Свечена седница на локалните совети за превенција

Повеќе

Јавна расправа по нацрт Буџетот на Општината за 2019

Основниот финансиски документ на општина Гевгелија за наредната 2019 година е

Повеќе

Оглас за вработување на воспитувачки во градинки

МТСП на оглас бара 30 воспитувачи/ки кои ќе се вклучат во програмата за

Повеќе

Влатко Видимче нов претседател на ОО на СДСМ Гевгелија

Изборот на Видимче за претседател на Општинската организација на СДСМ е извршен

Повеќе

Протести во Белград

Под слоганот „Стоп на крвавите кошули“ вечерва започна протест во Белград пред

Повеќе

Македонија го празнува Св.Климент Охридски

8-и декември - неработен ден во чест на делата на просветителот Свети Климент

Повеќе

Проширена мрежата за јавно осветлување во Општина Богданци

Поставени се 55 нови бандери и 89 нови светилки во Богданци, Стојаково, Ѓавото

Повеќе

Се асфалтира патот Гевгелија-Негорци

Асфалтна постилка за патната делница Гевгелија-Негорци долга 6,5 километри веќе

Повеќе

60 години образовна дејност - ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Подготвена свечена културно-уметничка програма со наслов „И ние сме Мисирков“

Повеќе

Владата исплати 60,7 милиони денари финансиска помош на општина Гевгелија

Поцков: Средства во износ од 60.700.000 денари Владата на РМ одобри за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.