Ветровита Гевгелија

Вторник, 25 Септември 2018

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на час

 

 

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на час.

Од Метеоролошката станица во Гевгелија известуваат дека првиот посилен ветровит налет започнал во 18:20 часот во текот на вчерашниот ден. Ветрот продолжил цело попладне и цела ноќ добивајќи ударна сила од 70 километри на час во термините од 21:20 часот и ноќта во 03:40 часот.
Ударните налети не продолжија, но остана и понатаму ветровитото струење од северен правец со континуирана јачина од 50 до 60 километри на час.

- „Ветрот продолжува со истиот интензитет со ударна сила од 14 до 15 метри во секунда, што е еднакво на 50-60 километри на час“, известува дежурниот метеоролог Томе Узунов.

Максималната температура измерена денеска е 21 степен Ц, во Југоисточниот регион е 15 степени Целзиусови.
Прогнозата за денеска е - Сончево и посвежо со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. УВ=6, известуваат од Управата за хидрометеоролошки работи на РМ.

 

 

Last modified on Вторник, 25 Септември 2018 - 15:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.