Донирано возило за гевгелиската детска градинка

Понеделник, 08 Октомври 2018

Континуирана грижа на општината за подобрување на квалитетот за престој на децата во предучилишните установи во Гевгелија

 

 

 

Агенцијата за одземен имот донираше едно возило марка „Киа Карнивал“ за потребите на јавната општинска установа „Детска радост“ од Гевгелија. Донацијата е извршена по барање на општина Гевгелија која со делегираните надлежности од Централната власт има овластување да се грижи за квалитетот на згрижување на децата од предучилишна возраст.

Донираното возило освен за секојдневните потреби на ЈГУ „Детска радост“ за контактирање на своите клонови во Гевгелија, Миравци, Негорци и Богородица, ќе се користи и за транспорт на неопходни артикли и храна.

Јавната општинска установа „Детска радост“ од Гевгелија веќе подолго време имаше недостиг на службени возила.

Отстапената донација беше повод и за посета на установата од страна на градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков.

При посетата на установата меѓу вработените Поцков ја истакна потребата од натамошни активности за подобрување на условите за престој на децата во детските градинки. Притоа, најави дека општина Гевгелија прави напори за обезбедување на средства за замена на столаријата во детската градинка „Цветови“.

Од општината јавуваат дека локалната самоуправа веќе издвојува дополнителни финансиски средства за нормално функционирање на оваа детска јавна установа поради зголемениот обем на работа и потребата од дополнително ангажирање на негувателки и воспитувачки.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.