Топ Новости

Нов притвор за криумчар на мигранти

  • Среда, Окт 10 2018

 

 

 

На регионалниот пат Негорци - Прдејци во утринските часови во вторникот, полициски службеници застанале возило кое криумчарело 10 мигранти.

Возилото не ја почитувало наредбата за запирање, за извршување на рутинска контрола и се дало во бегство. Набрзо после тоа возилото е запрено.

Возилото марка „Ауди А8“ било управувано од 27 годишниот скопјанец Д.Д. и во возилото се пронајдени 10 мигранти од Пакистан.

Против возачот Регионалниот центар за Гранични работи „Југ“ поднесе кривична пријава.

Од Регионалниот центар за Гранични работи изминатиот период регистрираат засилени активности на илегален премин на границата и криумчарење на мигранти, поради што и патролите долж граничната линија помеѓу Македонија и Грција се зајакнати. 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

10 декември - Светски ден на човековите права и Ден на полициска превенција

Општина Гевгелија домаќин на Свечена седница на локалните совети за превенција

Повеќе

Јавна расправа по нацрт Буџетот на Општината за 2019

Основниот финансиски документ на општина Гевгелија за наредната 2019 година е

Повеќе

Оглас за вработување на воспитувачки во градинки

МТСП на оглас бара 30 воспитувачи/ки кои ќе се вклучат во програмата за

Повеќе

Влатко Видимче нов претседател на ОО на СДСМ Гевгелија

Изборот на Видимче за претседател на Општинската организација на СДСМ е извршен

Повеќе

Протести во Белград

Под слоганот „Стоп на крвавите кошули“ вечерва започна протест во Белград пред

Повеќе

Македонија го празнува Св.Климент Охридски

8-и декември - неработен ден во чест на делата на просветителот Свети Климент

Повеќе

Проширена мрежата за јавно осветлување во Општина Богданци

Поставени се 55 нови бандери и 89 нови светилки во Богданци, Стојаково, Ѓавото

Повеќе

Се асфалтира патот Гевгелија-Негорци

Асфалтна постилка за патната делница Гевгелија-Негорци долга 6,5 километри веќе

Повеќе

60 години образовна дејност - ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Подготвена свечена културно-уметничка програма со наслов „И ние сме Мисирков“

Повеќе

Владата исплати 60,7 милиони денари финансиска помош на општина Гевгелија

Поцков: Средства во износ од 60.700.000 денари Владата на РМ одобри за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.