Нов притвор за криумчар на мигранти

  • Среда, Окт 10 2018

 

 

 

На регионалниот пат Негорци - Прдејци во утринските часови во вторникот, полициски службеници застанале возило кое криумчарело 10 мигранти.

Возилото не ја почитувало наредбата за запирање, за извршување на рутинска контрола и се дало во бегство. Набрзо после тоа возилото е запрено.

Возилото марка „Ауди А8“ било управувано од 27 годишниот скопјанец Д.Д. и во возилото се пронајдени 10 мигранти од Пакистан.

Против возачот Регионалниот центар за Гранични работи „Југ“ поднесе кривична пријава.

Од Регионалниот центар за Гранични работи изминатиот период регистрираат засилени активности на илегален премин на границата и криумчарење на мигранти, поради што и патролите долж граничната линија помеѓу Македонија и Грција се зајакнати. 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.