Гевгелија го чествува 11-ти Октомври

Четврток, 11 Октомври 2018

Денот на македонското востание одбележан со полагање свежо цвеќе на Спомен костурницата на паднатите борци од НОВ во Гевгелија

 

 

 

Денот на македонското востание одбележан со полагање свежо цвеќе на Спомен костурницата на паднатите борци од НОВ во Гевгелија.

Организатор на настанот како и секогаш е Општинската организација на Сојуз на здружението на борците од НОБ и нивните поддржувачи и следбеници кои за оваа прилика ги поканија да им се придружат претставници на локалната самоуправа и граѓани.

Пред споменикот на паднатите борци од НОБ се поклонија делегациите на борците, на Општина Гевгелија, на Советот на општина Гевгелија, на политичките партии и граѓани.

Пригодна беседа за сериозноста на воените настани кои не ја заобиколија Македонија како дел од европскиот фронт и Гевгелија како територија оставена под надлежност на бугарскиот сојузник на фашистичкиот окупатор, пред присутните одржа Ристо Марковски, претседател на СЗ на Борците од НОБ за Гевгелија.
Тој во името на сите искажа благодарност на жртвите кои ги даде Гевгелија и гевгелиските населени места во виорот на Народноослободителната борба во Македонија која започна на 11 октомври 1941 година со нападот на участокот во Прилеп, организиран од тогашната Комунистичка партија и нејзините припадници.

Во текот на Народноослободителната борба Гевгелија даде 73 борци загинати на воените терени ширум Македонија, од кои четворица се прогласени за Народни херои од Гевгелија. Заедно со воените жртви на боиштата и цивилните жртви, вкупната бројка на воени страдалници од Гевгелија за време на НОВ изнесува 168 лица.

Во чест на слободарите и нивното постигнување Гевгелија денеска празнува, а празнува и слободарски живее Македонија и сите нејзини граѓани кои ги уживаат придобивките на хероите од пред 77 години кога се кренаа на востание против фашизмот и од денешна дистанца историски потврдено и класифицирано злодело на едно бурно, немирно и сурово време.

Честит празник! 

 

Last modified on Четврток, 11 Октомври 2018 - 13:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.