Гевгелија и Богданци викендов без струја

Петок, 19 Октомври 2018

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

 

 

Нов десетчасовен прекин на снабдувањето со електрична енергија во општините Гевгелија и Богданци најавуваат од ЕВН - Корисничко енергетски центар од Гевгелија за време на претсојниот викенд.

Интензивните работи на далноводната мрежа продолжуваат веќе трета недела по ред. Нема најава кога истите ќе бидат завршени. Затоа има најава на реоните и локациите кои поради безбедност во работата утре сабота (20.10.) и задутре недела (21.10.) ќе останат без напојување со електрична енергија.

На 20 октомври, во сабота, од 7 до 17 часот, без снабдување ќе останат селото Богородица и корисниците во близина граничниот премин Богородица (казино Сенатор, конзервна фабрика Пајдаков, пумпи за вода Чаири, бензинска пумпа Лукоил, ВУ дент и други). Потоа, регионот на улиците 7-ми Ноември, Маршал Тито, Солунска, Јосиф Јосифовски, Димитар Влахов, Загребачка, Сараевска и делот кон Моински пат и населбата Караорман.

Утрешниот ден, 20 октомври без струја, од 7 до 17 часот, ќе бидат селата Кованец, Серменин, Коњско , Ума, Смрдлива вода и Ски центар Кожуф. Ова е трет по ред ден на работа на екипите на ЕВН на овој терен, шшто значи дека работите уште траат поради тешко достапниот планински терен на далноводната линија.
Во сабота без напојување ќе бидат и селото Негорци, вклучително и Негорските Бањи и дел од околните индустриски објекти од „Блокотехна“.

На 21 октомври, во недела, од 7 до 17 часот, без струја ќе останат влезот на село Мрзенци, околу раскрсницата со околните објекти и индустриските објекти после село Мрзенци (Империјал тобако , Меркјури, Мателен, Еуроинг, хотел Нар и други). Потоа, дел од индустриските корисници во Гевгелија кои се напојуваат од 10 Киловолтниот далновод „Паскалин“ (тоа се објектите на „Евита кафе“, Визба Ригоимпекс, Интербетон сепарација, фабриката Вори, Пекара Бекарт, сепарацијата Мансард, Мотел Вардар , Бензинска пумпа на „Макпетрол“, на стариот пат, бензинска пумпа „Шимов“ на влез на Гевгелија и хотел-казино Фламинго).

На 21 октомври (недела) од 7 до 17 часот без струја ќе бидат село Мрзенци (освен раскрсницата на влезот), Оранжерии Прдејци, Технопродукт, Житопром, Сервис Тефтер, Оксија, Ледра и други, потоа, селата Ново Конско и Моин и дел од индустриските корисници на излезот од Гевгелија кон село Моин (Живинарска фарма, Житко, Јоријан и други).

Во центарлниот дел на Гевгелија, на 21 октомври, струја ќе немаат корисниците од Булевар Гевгелија до улица „Маршал Тито“ (вклучително Контихидропласт, Ноел, 7-ми Ноември, Соми, Аполонија, центарот на Гевгелија и др.) Додека пак истиот ден, но, од 7 до 10 часот, струја ќе немаат регионот на улиците - булевар Гевгелија, преку улиците Коле Неделковски , Борис Кидрич, Железничка се' до Илинденска.

Најавата за прекин на електроснабдување има и за реонот на општина Богданци во ист десетчасовен распон на работа на екипите на ЕВН од 7 до 17 часот.
Без напојување со електрична енергија на 20.10.2018 (Сабота) од ќе бидaт сите корисници од Општина Богданци ( потрошувачите од Богданци, Стојаково, Ѓавото, Селемли, вклучително индустриските објекти меѓу Богданци и Гевгелија и Дојран - Бензинска Шимов, сервис Ампов, Оранжерии Трнка 1 и2 , пумпа за вода комунално Богданци во Ѓавото, систем Спас за Дојран, Рибник Елита и други, заради интервенција на далноводната мрежа.

Корисниците се известуваат за најавените работи и застојот во електроснабдувањето за да го прилагодат производниот процес без технолошки дефекти и загуби, а домаќинствата кои се напојуваат со вода од Бунарите Чаири кај Вардар и пумпната станица во Богданци да се снабдат со вода за пиење, заради можен застој во водоснабдувањето.

 

Last modified on Петок, 19 Октомври 2018 - 19:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.