Пронајдени 46 мигранти кај Прдејци

Четврток, 25 Октомври 2018

Возилото е запрено на надвозникот над автопатот Гевгелија – Скопје во 21:20 часот

 

 

Втор случај во текот на еден месец на откриен организиран превоз на мигранти низ локалните патни правци во гевгелиско укажува на раздвижена илегална мигрантска рута по локалниот пат кај Прдејци кој води кон Смоквица.
Синоќа, во 21:20 часот во товарно возило марка „Ивеко“ при рутинска контрола од страна на полициски службеници откриени се илегални патници, 46 мигранти од Пакистан, Иран, Сирија, Ирак и Авганистан. Возилото е запрено на надвозникот над автопатот Гевгелија – Скопје во правец кон гевгелиското село Прдејци.

Во извештајот за евидентираниот кривичен прекршок, МВР јавува:

– „Полициски службеници забележале товарно моторно возило „ивеко“ со скопски регистарски ознаки кое по дадена сигнализација се упатило кон стариот пат село Прдејци – село Смоквица, по што нагло сопрело и возачот се дал во бегство. По ивршениот преглед констатирано е дека во возилото на кое биле ставени регистарски онаки од друго возило, се наоѓале 46 мигранти и од Пакистан, Иран, Сирија, Ирак и Авганистан“, соопшти денеска МВР.

Полициските служби известуваат дека се преземаат понатамошни мерки за расчистување на случајот.

 

Last modified on Четврток, 25 Октомври 2018 - 19:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.