„Дигитал“ ги остави гевгелиските улици во мрак

Понеделник, 29 Октомври 2018

Фирма-оператор за одржување на јавното осветлување 45 денови одбива да ги спроведе обврските од договорот за замена на сијалиците на уличното осветлување во Гевгелија

 

 

Фирма-оператор за одржување на јавното осветлување 45 денови одбива да ги спроведе обврските од договорот за замена на сијалиците на уличното осветлување во Гевгелија.

„Дигитал“ од Струмица во изминатите шест години ги опслужуваше потребите за одржување на јавното осветлување во Гевгелија и населените места. Но, со отварање на постапката за избор на нов оператор по пат на јавен тендер како што налагаат обврските пред истекот на договорните обврски, „Дигитал“ престанал да доаѓа да ги опслужува своите договорни обврски во општина Гевгелија.
Градоначалникот Сашо Поцков за овој минлив проблем проговори на последната седница на Советот на општината одговарајќи на забелешките на опозицијата „зошто нема улично светло“. Започна од забелешката на Сарамандов дека градот е во мрак, нема улично осветлување, па напомена дека фирмата „Дигитал“ која треба да се грижи за уличното осветлување во Гевгелија не доаѓа на интервенции зошто има побарувања од минатите години од 13 милиони денари. „Дигитал“ добивал тендери зошто понудил да менува сијалици за улично осветлување во Гевгелија за 5,- денари, а при тоа за секое нова интервенција ќе наплаќал за 4.000,- денари, а всушност се работи за интервенции кои реално чинат 300,- денари.

Поцков најави дека веќе е избран нов оператор за одржување на уличното осветлување. Стариот оператор знаејќи дека има нова постапка за избор на оператор за подрачјето на општина Гевгелија, изминативе 45 дена додека траеше постапката, ја опструираше работата и не одговараше на барањата на општината за замена на прегорените светилки за улично осветлување. Одговорните во фирмата одбрале така да се однесуваат, да не ги извршува обврските од договорот со Општината. А, денеска фирмата „Дигитал“ од Струмица испратила и Нотарски платен налог, кој ако го приговараме ќе стане судски предмет, ако не приговараме по нотарскиот налог ќе стане извршен налог за наплата, рече Поцков.

До потпишувањто на договорот и упатувањето на терен на новиот оператор за одржување на уличното осветлување, гевгеличани ќе почекаат уште некој ден, додека стапат на сила договорните обврски на новоизбраниот опаратор за замена на уличните светилки со нови и одржувањето на јавното осветлување во општината.

Поцков реагираше на штетите кои се прават со кршење на сијалици, јавни канделабри, вадење на сензори од уличните канделабри и ова не е предмет на политика туку е штета и на трет на сите граѓани. Дел од сторителите се евидентирани и ќе бидат повикани на одговорност. Зошто некој ако е опозиционо настроен има желба да прави штета и да повикува на одговорност за уличното осветлување, на места каде некои свесно прават штети, постави прашање градоначалникот пред советниците и пред јавноста.

Гевгеличани се сеќаваат на ангажманот на фирмата „Дигитал“ ДОО Струмица во Гевгелија за време на предизборието на Локалните избори 2017 година кога беше активирана за поставување на изборни плакати и висечки постаменти низ улиците на Гевгелија за потребите на тогашната партија на локалната власт ВМРО-ДПМНЕ. Дали заминувањето на оваа партија од локалната власт ја премислиле фирмата да нејќе да работи за друга партија носител на локалната власт во Гевгелија, па ја остави Гевгелија и населените места во принуден мрак 

 

Last modified on Вторник, 30 Октомври 2018 - 01:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.