Општините Дојран и Свиштов од Бугарија потпишаа меморандум за соработка

Недела, 04 Ноември 2018

Во пресрет на општинскиот празник 5-ти Ноември Општина Дојран денеска освен претпразничното расположение продолжува со активности за меѓународна соработка и популаризација на Дојран

 

 

Во пресрет на општинскиот празник 5-ти Ноември Општина Дојран, претставувана од градоначалникот Анго Ангов денеска потпиша меморандум за соработка со бугарската општина Свиштов. Во име на бугарскиот партнер со намери за соработка меморандумот го потврди градоначалникот Генчо Генчев.

Свиштов е град во Северна Бугарија и е административен центар на Општина Свиштов која брои близу 35.000 жители. Се наоѓа во Великотрновската област и е расположен на брегот на реката Дунав. Градот е трет по големина во областа после Велико Трново и Горна Орjаховица. Општината пак е распространета на 110,3 километри квадратни, на надморска височина од 80 метри.
Северната географка положба на Свиштов и јужната на Дојран ги прави соседни погранични општини со можност за меѓугранична проектна соработка во рамките на ИНЕТЕРРЕГ програмите на Европската Унија.

Меморандумот меѓу двете општини потпишан денеска има за цел продлабочување на соработката помеѓу соседните општини, зголемена промоција на Општина Дојран на бугарскиот пазар и подобри туристички понуди за граѓаните од двата града. Градоначалникот на Свиштов, Генчо Генчев изрази големо задоволство што е гостин во Општина Дојран и го поканисвојот домаќин,  градоначалникот Ангов да ја возврати посетата во Свиштов, Република Бугарија.

    

Градоначалниците заедно разменија пригодни поклони во знак на посетата и меморандумот - Плаќета со грбот на Дојран за гостите од Свиштов, Р. Бугарија

Last modified on Недела, 04 Ноември 2018 - 15:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.