Стационар за бездомни кучиња ќе се гради во Негорци

Понеделник, 05 Ноември 2018

Комисијата за урбанизам, комунални дејности и заштита на животната средина при Советот на општина Гевгелија денеска донесе одлука за определување на локација за изградба на стационар за бездомни кучиња

 

 

Комисијата за урбанизам, комунални дејности и заштита на животната средина при Советот на општина Гевгелија денеска донесе одлука за определување на локација за изградба на стационар за бездомни кучиња. Падна одлука за локација во атарот на Негорци, во близина на Нервнопсихијатриската болница.

Ова беше договорено на денешната средба на градоначалникот на општина Гевгелија со членовите на Комисијата за урбанизам на Советот на општина Гевгелија, со која претседаташе советникот и претсадател на Комисијата, Тихомир Ручкоманов.  Притоа, беше нагласено дека оваа локација соодветствува на потребите за реализација на овој проект, се наоѓа во непосредна близина на пат, има електроприклучок, водоводна и канализациона линија, неопходни за функционално работење за потребите на стационарот, како за вработените, така и за неговите привремени станари, кучињата скитници.  Парцелата од 2.300 метри квадратни се наоѓа на државно земјиште (поранешна фарма) и е оддалечена од населбата Негорци (повеќе од 500 метри до првата куќа како што налагаат правилата за градба на таков стационар).

Од општината најавуваат дека почетокот на изградбата на стационарот може да започне од идната недела. Веќе е избран најповолен изведувач според претходно спроведена тендерска постапка и избрана е фирмата ДГТУ „ЕВРОГРАДБА“ - ИНЖЕНЕРИНГ ДООЕЛ, с.Владевци. Јавната набавка за избор на најповолен изведувач ја спроведе Советот на Југоисточниот плански регион кој е главен реализатор на проектот со помош на средства од Швајцарската Влада и УНДП. 

Како што е познато, во рамките на Југоисточниот плански регион ќе бидат изградени два стационари за бездомни животни, во Струмица, чија изградба веќе започна и вториот во Гевгелија. Рокот за изградба на стационарот е 6 месеци.

Вкупната вредност на проектот е 19.971.922 денари, од кои од Бирото за регионален развој се одобрени 11.980 денари. Кофинансирањето од страна на општините во ЈИПР е со вкупна вредност од 7.991.992,00 денари, од кои руралните општини учествуваат со износ од 150.000 денари, урбаните општини со по 500.000 денари, додека општините Гевгелија и Струмица каде што ќе бидат изградени стационарите учествуваат со средства во висина од по 2.695.961 денари. Дополнително од УНДП се обезбедени 20.000 долари за обезбедување на опрема за двата стационари.

По завршување на имплементација на овој проект и преотстапувањето на прифатилиштата од Центарот за развој на ЈИПР на двете општини Струмица и Гевгелија, општините ќе го одберат соодветниот модел за негово функционирање. 

 

Last modified on Понеделник, 05 Ноември 2018 - 19:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.