Честит празник Гевгелија!

Среда, 07 Ноември 2018

Денот на ослободувањето на Гевгелија 7-ми Ноември и 74 годишнината од слободарското живеење по победата над фашизмот денеска гевгеличани го започнаа со оддавање почит на најзаслужните - борците за слобода

 

 

Денот на ослободувањето на Гевгелија 7-ми Ноември и 74 годишнината од слободарското живеење по победата над фашизмот денеска гевгеличани го започнаа со оддавање почит на најзаслужните - борците за слобода, загинатите народни херои, партизаните и жртвите на фашизмот на овие простори.

Букети и букети цвеќе пред нивните бисти во центарот на Гевгелија само укажуваат дека благодарноста е огромна, искажана од Општинската организација на Здруението на борците и поддржувачите на НОБ, од претставници на локалната самоуправа, од претставници на пензионерите, граѓанските организации и граѓани поклоници на делата на слободарите.

Благорадност, сеќавање, незаборав и историски спомен од сите нас, слободари наши, великани наши, борци пожртвувани за иднината на сите нас.
Народните херои Јосиф Јосифовски - Свештарот Ѓорче, Ковачевиќ Радован - Максим, Прке Ванчо - Сермен и Митров Слободан - Данко.

Заедно со борците низ цела Македонија, бројот на вкупно загинатите лица во гевгелиско во текот на НОВ и антифашистичката револуција изнесува 168 лица од кои: 73 борци, 9 жртви на фашистичкиот терор, активни соработници на НОВ, 32 борци на НОВ и жртви на фашизмот - населени колонисти во Гевгелија и гевгелиско, 16 борци умрени од последиците добиени во НОВ, 8 војници загинати во составот на бившата југословенска војска, 16 жртви од мирното население и 14 евреи.

Ви благодариме за слободата слободари наши!


Нека ни' е честит празникот гевгеличани.
Вековит да е!

 

Last modified on Среда, 07 Ноември 2018 - 14:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.