Поцков: Дури сум градоначалник рудници во Гевгелија ќе нема

Петок, 09 Ноември 2018

Реакција на градоначалникот Поцков по повод гласините околу одлука на Уставен суд за поништување на одржаниот референдум за рудници

 

 

 

Реакција на градоначалникот Поцков по повод гласините околу одлука на Уставен суд за поништување на одржаниот референдум за рудници.

Одлуката од Уставниот суд официјално не пристигнала до општина Гевгелија за да даде свој одговор или мислење, или до Советот на општината како орган на локалната самоуправа, но градоначалникот даде свој личен одговор, кој Ви го пренесуваме во целост:

Почитувани сограѓани,

На социјалните мрежи се шират коментари околу Одлуката на Уставниот суд за поништување на Одлуката на Советот на општина Гевгелија за распишување на локален референдум од март 2017 година, а во врска со отварање на рудник за минерално-металични суровини на планината Кожуф.

Општина Гевгелија и јас како градоначалник претставуваме сериозни институции и свои официјални изјави ќе дадеме веднаш штом ќе ја добиеме Одлуката на Судот. Засега можам само да ве уверам дека додека јас сум градоначалник рудници во општина Гевгелија нема да има. ТОА ЈАС ЛИЧНО ВИ ГО ГАРАНТИРАМ!

Одиме напред сите заедно за ЕВРОПСКА, МОДЕРНА И ЗЕЛЕНА ГЕВГЕЛИЈА!

Last modified on Петок, 09 Ноември 2018 - 21:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.