Прва награда за гевгелиските ученици Софија и Илија на „Месецот на науката 2018“

Недела, 11 Ноември 2018

Вториот ден од манифестацијата „Месец на науката 2018“ што се одржа во просториите на Природно математичкиот факултет во Скопје, гевгелиските ученици од ООУ „Крсте Мисирков“ повторно успешни, а со првата освоена награда, денеска се и најуспешни од сите 250 учесници од државата

 

 

Вториот ден од манифестацијата „Месец на науката 2018“ што се одржа во просториите на Природно математичкиот факултет во Скопје, гевгелиските ученици од ООУ „Крсте Мисирков“ повторно успешни.
Прва награда освоија учениците Софија Иванова и Илија Иванов од VI одделение кои работеа и создаваа под менторство на својот предметен наставник Тодорка Николова.

Дипломите за освоеното Прво место во рацете на Софија и Илија предадена од Професор по физика на Природно математичкиот Факултетв од Скопје


Успехот на младите љубители на природните науки е дотолку поголем што се работи за конкуренција од 250 експерименти презентирани од ученици од повеќе училишта во државата од областа на природните науки. Тоа се ученици од понижите одделенија (III, IV, V, и VI одд.), а od 14-темина гевгеличани кои зедоа учество, со заслуги покажаа дека успешно ги следат образовните предизвици и умеат да ги презентираат и да бидат најдобри во својот научен потфат.

Вчера, во рамките на истата манифестација организирана од Природно математичкиот факултет и „Скопје Сити мол“ учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија освоија три трети награди и четири признанија за успешни презентации на своите експерименти.

Убава вест дека често критикуваното образование кај нас, сепак носи успеси со вистинските ментори и дечиња посветени на вредностите што ги носи науката и успехот со нејзината примена во сите сфери од животот.

Манифестацијата „Месец на науката 2018“ ќе трае во текот на цел ноември, викендите ќе бидат резервирани за креативни детски работилници каде најмалите ќе може на сосема поинаков начин да се запознаат со природните закони на науката, предавања, презентации и други научни настани во рамкте на месецот посветен на науката, која како ваква манифестација се одржува трета година по ред.

 

Last modified on Недела, 11 Ноември 2018 - 19:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.