Прва награда за гевгелиските ученици Софија и Илија на „Месецот на науката 2018“

  • Недела, Ное 11 2018

 

 

Вториот ден од манифестацијата „Месец на науката 2018“ што се одржа во просториите на Природно математичкиот факултет во Скопје, гевгелиските ученици од ООУ „Крсте Мисирков“ повторно успешни.
Прва награда освоија учениците Софија Иванова и Илија Иванов од VI одделение кои работеа и создаваа под менторство на својот предметен наставник Тодорка Николова.

Дипломите за освоеното Прво место во рацете на Софија и Илија предадена од Професор по физика на Природно математичкиот Факултетв од Скопје


Успехот на младите љубители на природните науки е дотолку поголем што се работи за конкуренција од 250 експерименти презентирани од ученици од повеќе училишта во државата од областа на природните науки. Тоа се ученици од понижите одделенија (III, IV, V, и VI одд.), а od 14-темина гевгеличани кои зедоа учество, со заслуги покажаа дека успешно ги следат образовните предизвици и умеат да ги презентираат и да бидат најдобри во својот научен потфат.

Вчера, во рамките на истата манифестација организирана од Природно математичкиот факултет и „Скопје Сити мол“ учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија освоија три трети награди и четири признанија за успешни презентации на своите експерименти.

Убава вест дека често критикуваното образование кај нас, сепак носи успеси со вистинските ментори и дечиња посветени на вредностите што ги носи науката и успехот со нејзината примена во сите сфери од животот.

Манифестацијата „Месец на науката 2018“ ќе трае во текот на цел ноември, викендите ќе бидат резервирани за креативни детски работилници каде најмалите ќе може на сосема поинаков начин да се запознаат со природните закони на науката, предавања, презентации и други научни настани во рамкте на месецот посветен на науката, која како ваква манифестација се одржува трета година по ред.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.