Започна реконструкцијата на патот Гевгелија - Негорци

  • Вторник, Ное 13 2018

 

 

Од вчера на терен е градежна механизација која започна подготвителни работи - гребење на стариот асфалт за подготовка на асфалтирање на локалниот патен правец Гевгелија - Негорци.

Првите работи се започнати од раскрсницата на булевар „Гевгелија“ кон патниот правец кон Негорци, северно од кружниот тек на оваа делница.

 

Овој зафат е дел од годишната Програма на општина Гевгелија за изградба и реконструкција на улици во Општината и населените места. За таа цел, во изминатите десет месеци од 2018 година од локалниот буџет беа издвоени 14 милиони денари, или близу 238.000 евра. Притоа, обновен е асфалтот на 11.217 метри квадратни улична површина, а бетонирани се 4.632 метри квадратни помали улични краци.

Од својата летна акција за улична обнова низ Гевгелија и населените места од локалната самоуправа соопштуваат дека изградени се нови улици со вкупна површина од 3.082 метри квадратни, во должина од 487 метри. Изградени се и 150 метри нови канализациони линии во општината, во вредност од 337.534 денари.
Во изминатите десет месеци изградени се нови линии за улично осветлување и нов кабелски приклучен вод за водоснабдителниот систем, во вредност од 4.415.000 денари.

Вкупно е изградена и обновена близу 20.000 метри квадратни улична површина, а целиот урбан зафат на Општината за улици, канализација и електрификација изнесува 18,752 милиони денари. Треба да го споменеме и ангажманот на Министерството за транспорт и врски со одвоени 180 милиони денари за реконструкција на регионалните патни правци Миравци-Давидово и Смоквица-Прдејци кои спаѓаат во атарот на општина Гевгелија.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.