„Дојран – Туристички бисер на Југоисточна Македонија“

Четврток, 15 Ноември 2018

Меѓународен грант од 1,5 милиони евра за општина Дојран одобри Европската Унија, Програмата за рурален развој и Светска Банка за реализација на проектот "Дојран – Туристички бисер на Југоисточна Македонија“

 

 

Меѓународен грант од 1,5 милиони евра за општина Дојран одобри Европската Унија, Програмата за рурален развој и Светска Банка за реализација на проектот "Дојран – Туристички бисер на Југоисточна Македонија“.
Градоначалникот Ангов по одобрувањето на апликацијата за грант изјави дека со ова „Дојран е добитник на најголемиот грант од 1,5 милиони евра“ кој ќе се одрази позитивно на развојот на опшштината.

Проектот беше аплициран преку програмата ПЛРК, финансиран од ЕУ и Владата на Р.М, а администриран по правилата на Светска Банка, како суб-грант наменет за инфраструктурни инвестициони зафати во општината.

Проектот содржи:
- Партерно и хортикултурно уредување на сите паркови и зеленила од Вила на Влада на Р.М до летната сцена, односно училиштето во Стар Дојран;
- Реконструкција на летна сцена и уредување околу истата;
- Пристапен пат до летната сцена;
- Пристапен пат до фронтовата линија од Првата Светска Војна и конечно ставање во функција на Фронтовата линија;
- Дојран SAVE City, систем за утврдување на точен број на влез и излез на возила;
- Изработка на видео спотови и промотивни материјали за промоција на Дојран;
- Маркетинг кампања за Дојран која ќе се спроведува во соседните држави за поголема промоција и поголем број на странски туристи.

По добивањето на одобрената апликација, општина Дојран треба да ја достави целата потребна техничка документација неопхдни за проектот за да биде потпишан договорот со што непречено би можела да започне имплементацијата на истиот.

 

Last modified on Четврток, 15 Ноември 2018 - 16:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.