Почина Тимчо Таушанов

Петок, 23 Ноември 2018

Уште една загуба од музикалното семејство Таушанови

 

 

Богданчанец со срцето во Дојран, со мислите во музиката, со незаборавниот репортоар од музичката кариера на неговиот познат брат Крсто од легендарната група „Мањифико“ - Тимчо долго време се занимаваше со музика, како и голем дел од семејството Таушанови.
До последен ден беше со својата гитара. Мераците со старите звуци од македонските народни песни, звукот на бузуките и незаборавниот репертоар на групата „Мањифико“ во која настапуваше негов брат Крсто Таушанов, беа дел од изведбата во живо во омилениот ресторан „Фук Так“ во Стар Дојран.

За големината и музикалноста на семејството Таушанови зборува и приложеното видео во спомен на сите нив, кои не ги бираа песните по комерцијала, туку по битот на македонското поднебје од каде потекнуваа, од југот на Македонија.

Вечен спомен за Тимчо Таушанов, за Крсто Таушанов, еден од оснивачите на легенарната група „Мањифико“ која опстојуваше 31 година, со реализирани над 3.700 концерти речиси на сите континенти, освен во Азија, снимено 140 получасовни и едночасовни сопствени ТВ-емисии и уште стотина каде што гостувале. Снимени се пет ЛП, четири аудиокасети, едно цеде, една видеокасета и над 30 сингл-плочи.

Во спомен на Тимчо и големото музикално семејство Таушанови, еден музички меморијал со испонувањето на своевидната гевгелиска химна „Трба, трби гевгелиско“ снимена на локации од нивниот омилен Дојран и Дојранското езеро и песна за родното Богданци.

 

 

Фото: Тимчо Таушанов со препознатливата гардероба на групата „Мањифико“ која ги негуваше латиноамеричките звуци, несекојдневни за ова тло, но широко прифатени од публиката

Last modified on Петок, 23 Ноември 2018 - 17:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.