Ветер со налет од 60 километри на час во Гевгелија

Среда, 28 Ноември 2018

Такво време со ниски температури, со утрински до нулата, или под нулата, под налетот на ладна воздушна маса од север се предвидува да трае до четвртокот

 

 

Од утрово од 5:05 часот во Гевгелија започна ветровито време со налет од северен правец. Во текот на претпладнето ветрот засилуваше со рафален налет од 17 метри во секунда регистрирани во 12:07 часот. Тоа е еднакво на брзина на движење од 60 километри во секунда.

Такво време со ниски температури, со утрински до нулата, или под нулата, под налетот на ладна воздушна маса од север се предвидува да трае до четвртокот, а во петокот да настапи стабилизирање на временската состојба со прогноза до максимални дневна температура од 12 степени целзиусови.


Инаку во изминатите 10-на дена Гевгелија и околината беше зафатена со дожливо време во кое наврнаа 94,3 литри дожд на метар квадратен.
Влагата и' погодува на почвата која неколку месеци беше без природно полевање со дожд што се одрази на раститенијата и зелените површини во градот. Со дожливата декада драстично се промени состојбата со влага во почвата.
Ваквите количества во овој период ќе допринесат за поникнување на веќе посеаните житни култури скоро насекаде во Републиката.

 

Last modified on Среда, 28 Ноември 2018 - 14:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.