Ветер со налет од 60 километри на час во Гевгелија

  • Среда, Ное 28 2018

 

 

Од утрово од 5:05 часот во Гевгелија започна ветровито време со налет од северен правец. Во текот на претпладнето ветрот засилуваше со рафален налет од 17 метри во секунда регистрирани во 12:07 часот. Тоа е еднакво на брзина на движење од 60 километри во секунда.

Такво време со ниски температури, со утрински до нулата, или под нулата, под налетот на ладна воздушна маса од север се предвидува да трае до четвртокот, а во петокот да настапи стабилизирање на временската состојба со прогноза до максимални дневна температура од 12 степени целзиусови.


Инаку во изминатите 10-на дена Гевгелија и околината беше зафатена со дожливо време во кое наврнаа 94,3 литри дожд на метар квадратен.
Влагата и' погодува на почвата која неколку месеци беше без природно полевање со дожд што се одрази на раститенијата и зелените површини во градот. Со дожливата декада драстично се промени состојбата со влага во почвата.
Ваквите количества во овој период ќе допринесат за поникнување на веќе посеаните житни култури скоро насекаде во Републиката.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.