Мирна Новогодишна ноќ во Гевгелија и соседните општини

Среда, 02 Јануари 2019

Без нарушувања на јавниот ред и мир, без случаи на токсикологија од од прекумерно конзумирање алкогол и без новороденче во Новата 2019, тоа е билтенот на Новогодишната ноќ во Гевгелија и гевгелиско

 

 

Без нарушувања на јавниот ред и мир, без случаи на токсикологија од од прекумерно конзумирање алкогол и без новороденче во Новата 2019, тоа е билтенот на Новогодишната ноќ во Гевгелија и гевгелиско.

Од Полициската станица во Гевгелија известуваат дека за време на Новогодишната ноќ освен вообичаените службени дејствија немале никакви регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир во реонот на својата надлежност, а тоа е Гевгелија, Богданци и Дојран. Освен поплаки за гласна музика од соседството, пријави за расправии, други сериозни интервенции немало.

Од дежурните служби на Брза помош во Гевгелија известуваат дека дежурната екипа лекари и медицински персонал за време на новогодишната ноќ имале само седум повика за домашна посета, но тоа биле вообичаени посети за нарушена здравствена состојба на хронично болни, покачен притисок, болки во стомакот. Истите не се однесуваат на празничниот третман на новогодишната забава, така што немало случаи на прекумерно внесување алкохол и случаи за токсикологија. Следниот прв ден од новата 2019 Брзата помош од Гевгелија имала само четири интервенции.
- „Со оглед на тоа што просекот на интервенции во текот на една смена на Брзата помош во Гевгелија е 15, а некогаш дневната бројка на посети е и поголема од 20, според евидентираните случаи за новогодишната ноќ и првиот ден од годината поминаа на здраствен план прилично мирно и задоволително за здравствената состојба на нашите граѓани“ изјавија од дежурната служба на Брзата помош во Гевгелија, која со теренски посети ги покрива подрачјата на соседните општини Богданци и Дојран.

Мирен ден без интервенции имаше и единицата на Противпожарна заштита со ниту еден случај на потребни интервенции а време на новогодишната ноќ.

Забавни, внимателни и совесно со алкохолот и совесно во сообраќајот, такво беше поведението на гевгеличани и гостите кои за празниците ја посетија Гевгелија.

Освен мирната новогодишна ноќ, во вообичаениот билтен недостасува новороденче. Поради недостаток на специјалисти гинеколози во Општата болница во Гевгелија и неприфаќањето на специјалисти од други болници од државата да обавуваат породилна дејност во Болницата во Гевгелија, годинава Гевгелија не може да се пофали со новороденче. Се надеваме дека имаме веќе нов сограѓанин или сограѓанка, стари само еден ден, или неколку часови, но со матичен извод од некое родилиште во држаата.

Среќна Нова Година!

 

Last modified on Среда, 02 Јануари 2019 - 14:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.