Започна да снежи и во Гевгелија

Петок, 04 Јануари 2019

Снегот пристигна и на југот од земјата. Ладниот воздушен бран што ја зафати земјата првите денови од годината донесе снежни врнежи во Гевгелија, Богданци, Дојран

 

 

Снегот пристигна и на југот од земјата. Ладниот воздушен бран што ја зафати земјата првите денови од годината донесе снежни врнежи во Гевгелија, Богданци, Дојран.
Скромните лелеави снегулки го започнаа својот танц над сводот на Гевгелија, утринава во 8:15 часот.
Во Богданци снегот веќе ги обеле улиците и покривите на куќите, што укажува на покривка од 1-2 сантиметри снег, како и во Дојран каде веќе нафрли снежна покривка од 2-3 сантиметри.
Планините и ридовите околу гевгелиско-богданската котлина се веќе обелени од снег. Првите снегови паднаа уште од вчера утрината после 5 часот, во Фурка и Селемлија.

Денешната максимално измерена температура во Гевгелија е 2 степени целзиусови, а утринската беше -1 С. Регистриран е ветер од север-северозападен правец со брзина од 13 km/h и повремени налети на ветер од 20 km/h.

За утре се пригнозира сончево и студено, со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Максималната дневна температура ќе биде до 1 С, а во ноќните часови ќе достигне максимални - 6 Степени целзиусови.

 

Сонцето изгреа во 06:55 часот, а ќе зајде во 16:14 часот.
Времетраење на денот е 559 минути, или 9 часа и 30 минути. Искористете го денот најдобро што можете.

 

Last modified on Петок, 04 Јануари 2019 - 14:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.