Подготвен коледарскиот оган за вечерашниот Хепенинг

Сабота, 05 Јануари 2019

За 3,5 часа започнува Традиционалниот 26-ти по ред Коледарски Хепенинг во Гевгелија

 

 

 

На градското игралиште во Гевгелија веќе е направена структурата од дрвени трупци за вечерашниот голем Коледарски оган што за 3,5 часа ќе биде запален во знак на почеток на 26-от традиционален коледарски хепенинг 2019.

На другата страна од игралиштето поставена е голема бина на која треба да настапат локални, домашни и странски изведувачи.

Организаторот на настанот, ЛК на СДММ од Гевгелија, веќе ги најави настапите на пеачката група Распeани гевгеличани, Игор Узунов, Ерик Фокс, Благица Калева, Благоја Груевски, Горан Куќиќ, Ленче Дедејска и Ани Малинкова.
Хепенингот секоја година носи нови пријатели на музиката и сценските забави, за настап пред гевгелиската публика. Годинава тоа е српската пејачка Анабела. Водителската улога на програмата, но и забавувач на публиката меѓу настапите на изведувачите му е доверена на гевгелискиот комичар Дејан Малзарков.

Коледарскиот оган ќе биде запален во 19:30 часот што значи и официјален старт на Хепенингот, а тричасовната забава можете да ја проследите со топла напивка, лесна закуска, која ја обезбедува организаторот, а за здравје, успех и бериќет да понесете и бадниково гранче како симбол на традицијата и заедничката сплотеност од настанот кој зближува.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.