Подготвен коледарскиот оган за вечерашниот Хепенинг

  • Сабота, Јан 05 2019

 

 

 

На градското игралиште во Гевгелија веќе е направена структурата од дрвени трупци за вечерашниот голем Коледарски оган што за 3,5 часа ќе биде запален во знак на почеток на 26-от традиционален коледарски хепенинг 2019.

На другата страна од игралиштето поставена е голема бина на која треба да настапат локални, домашни и странски изведувачи.

Организаторот на настанот, ЛК на СДММ од Гевгелија, веќе ги најави настапите на пеачката група Распeани гевгеличани, Игор Узунов, Ерик Фокс, Благица Калева, Благоја Груевски, Горан Куќиќ, Ленче Дедејска и Ани Малинкова.
Хепенингот секоја година носи нови пријатели на музиката и сценските забави, за настап пред гевгелиската публика. Годинава тоа е српската пејачка Анабела. Водителската улога на програмата, но и забавувач на публиката меѓу настапите на изведувачите му е доверена на гевгелискиот комичар Дејан Малзарков.

Коледарскиот оган ќе биде запален во 19:30 часот што значи и официјален старт на Хепенингот, а тричасовната забава можете да ја проследите со топла напивка, лесна закуска, која ја обезбедува организаторот, а за здравје, успех и бериќет да понесете и бадниково гранче како симбол на традицијата и заедничката сплотеност од настанот кој зближува.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

Русија го призна новото уставното име на Македонија

Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија

Повеќе

АМСМ: Поради сообраќајка затворен автопатот Градско-Велес

Сообраќакот се одвива по регионалниот пат Градско-Велес

Повеќе

Богданчани - најдобри математичари

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на

Повеќе

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.