Среќна семејна Бадникова ноќ

  • Недела, Јан 06 2019

 

 

Не се најважни трпезата и јадењето, туку празникот да го поминете во својот дом, во кругот на семејството, со радост и љубов.

Сите обичаи за Бадник се поврзани со христијанското заедништво, љубовта и радоста. Посветените верници ќе ви речат дека се' треба да се пристави на трпезата за да означува плодна и родна година.

Убаво е ако имате да ги удоволите верските правила за празничното мени. Но, сепак, најважно од се' за Бадник е семејната хармонија и сплотеност на заедничката празнична вечера која може да ја приготвите како и секој ден од вашиот живот, но да биде со љубов посветена во друштво со членовите на семејството, потесно и пошироко.

Бадниковиот ден му претходи на најсреќниот семеен празник- Божиќ, еден од најважните празници во Христијанството како и Велигден.

На Бадник се носат бадникови гранчиња во домот, се приготвува посна вечера и ако сте посветен верник се оди во црква. Бадниковите гранчиња се симбол на она дрво, кое според верувањето, пастирите им го донеле на Јосиф и Марија за да запалат оган и да ја згреат пештерата во која бил роден Исус.

Сите овие обичаи му даваат смисла на празникот кој го слави Христовото раѓање. Не се важни трпезата и јадењето, бидејќи сето тоа може да се приготви кој било ден. Најважно е овој празник да го поминете во својот дом, во кругот на семејството, а сите обичаи поттикнуваат на љубов, простување и желба да се стави крај на сите конфликти.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

Русија го призна новото уставното име на Македонија

Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија

Повеќе

АМСМ: Поради сообраќајка затворен автопатот Градско-Велес

Сообраќакот се одвива по регионалниот пат Градско-Велес

Повеќе

Богданчани - најдобри математичари

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на

Повеќе

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.