Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

  • Среда, Јан 09 2019

 

 

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче, кое е женско дете, тешко 3.750 грама и долго 51 сантиметар.
Среќната мајка на новата рожба е Данче Поцкова од Гевгелија.

Родилката и бебето денеска ги посети градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашо Поцков. Тој од името на Општината која ја претставува и од свое име го поздрави доаѓањето на свет на новиот жител на Општината, и на мајката и новороденчето им посака многу здравје, среќа и радост во животот. На малата четири дена „стара“ гевгеличанка градоначалникот и подари 10.000 денари и пакет со козметика за бебе, а на среќната мајка букет цвеќе.

Тој им посака многу радости во животот со својата нова рожба на мајката Данче и таткото Борис Поцкови.

Родилката Поцкова (29 годишна) во неделата на 6-ти јануар, била примена на Гинеколошкото одделение при општа Болница Гевгелија во 13:20 часот, а се породила во 14:25 часот. На мајката на новороденото женско дете, ова и' е трета рожба. Претходно имала родено два сина. Лекарската екипа предводена од Д-р Поп-Кочев заедно со акушерките и медицинските сестри успешно го донесоа на свет новиот жител на Општина Гевгелија.

Ова е второ родено дете во гевгелиската Болница годинава. Првото машко дете го роди жителка на Богданци Гордана Диванисова, која на 3-ти јануари ја доби својата четврта рожба во животот.

Во гевгелиската Болница минатата година се родени 140 деца. Ова е најмал број на новородени деца во една година, споредено со минатите. Тоа се должи на изборот на родилките да користат услуги од други породилишта во други здравствени институции во државата.

Им посакуваме добро здравје и среќа на новите мајки и новороденчињата. Засега во Гинеколошкото одделение во Гевгелија нема родилки кои се на присмотра или очекуван термин за пораѓање. Дежурните технички служби го чистат снегот околу објектот за непречен пристап на пациентите.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

Русија го призна новото уставното име на Македонија

Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија

Повеќе

АМСМ: Поради сообраќајка затворен автопатот Градско-Велес

Сообраќакот се одвива по регионалниот пат Градско-Велес

Повеќе

Богданчани - најдобри математичари

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на

Повеќе

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.