Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

Среда, 09 Јануари 2019

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче, кое е женско дете, од среќната родилка Данче Поцкова 

 

 

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче, кое е женско дете, тешко 3.750 грама и долго 51 сантиметар.
Среќната мајка на новата рожба е Данче Поцкова од Гевгелија.

Родилката и бебето денеска ги посети градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашо Поцков. Тој од името на Општината која ја претставува и од свое име го поздрави доаѓањето на свет на новиот жител на Општината, и на мајката и новороденчето им посака многу здравје, среќа и радост во животот. На малата четири дена „стара“ гевгеличанка градоначалникот и подари 10.000 денари и пакет со козметика за бебе, а на среќната мајка букет цвеќе.

Тој им посака многу радости во животот со својата нова рожба на мајката Данче и таткото Борис Поцкови.

Родилката Поцкова (29 годишна) во неделата на 6-ти јануар, била примена на Гинеколошкото одделение при општа Болница Гевгелија во 13:20 часот, а се породила во 14:25 часот. На мајката на новороденото женско дете, ова и' е трета рожба. Претходно имала родено два сина. Лекарската екипа предводена од Д-р Поп-Кочев заедно со акушерките и медицинските сестри успешно го донесоа на свет новиот жител на Општина Гевгелија.

Ова е второ родено дете во гевгелиската Болница годинава. Првото машко дете го роди жителка на Богданци Гордана Диванисова, која на 3-ти јануари ја доби својата четврта рожба во животот.

Во гевгелиската Болница минатата година се родени 140 деца. Ова е најмал број на новородени деца во една година, споредено со минатите. Тоа се должи на изборот на родилките да користат услуги од други породилишта во други здравствени институции во државата.

Им посакуваме добро здравје и среќа на новите мајки и новороденчињата. Засега во Гинеколошкото одделение во Гевгелија нема родилки кои се на присмотра или очекуван термин за пораѓање. Дежурните технички служби го чистат снегот околу објектот за непречен пристап на пациентите.

 

Last modified on Среда, 09 Јануари 2019 - 17:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.