Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Петок, 11 Јануари 2019

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната хеликоптерска несреќа кај Блаце, Кумановско, во која загинаа сите 12 членови на екипажот, меѓу нив и армиски пилот, капетан Игор Ѓорески-Хектор (1976-2008) од Гевгелија

 

 

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната хеликоптерска несреќа кај Блаце, Кумановско, во која загинаа сите 12 членови на екипажот.
Меѓу нив и армиски пилот, капетан Игор Ѓорески-Хектор (1976-2008) од Гевгелија.

Во негов спомен, и во спомен на трагично загинатите членови на мисијата „Алтеа“ во Босна и Херцеговина, утре  во Гевгелија во 12 часот ќе биде посетено спомен обележјето на гевгелискиот Хектор, како што го нарекоа другарите својот загинат другар Игор Ѓорески, асоцијација на неговото загинување пред портите на својата земја.

Пред неговата спомен биста во центарот на Гевгелија почит ќе оддадат со полагање на свежо цвеќе  претставници на локалната самоуправа, партиски делегации и другарите и пријатели на овој несебичен гевгеличанец.

Постхумно одликуваниот за воен воздухопловен ветаран Капетан Ѓорески, прогласен за паднат борец, а во 2009-та година постхумно стана добитник на највисоката општинска награда „7-ми Ноември“ за животно дело.  Најавено е посета  пред спомен бистата на делегации од граѓански поклоници на неговото борбено дело, како и градоначалникот на Општината. 

Трагичната несреќа на 12 јануари 2008 година се случи со паѓањето на воениот хелихоптер „МИ 17“ на воздухопловниот ВИН на АРМ, кој од технички причини падна и се опожари кај месноста Блаце, Кумановско. Сите членови на екипажот загинаа на местото на несреќата.

Централната манифестација на оддавање почит по повод 11 годишнината од погибјето на 12-те мина прогласени паднати борци, се одржа денеска во организација на Министерството за одбрана во присуство на членовите од семејствата на загинатите, во месноста Блаце, пред споменикот подигнат во нивна чест и сеќавање, на кој стои стилизиран искршен пропелер од хеликоптер и нивните испишани имиња.

Нека им е ВЕЧНА СЛАВА!

 

Last modified on Петок, 11 Јануари 2019 - 16:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.