11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Сабота, 12 Јануари 2019

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен воздухопловен ветаран и носител на Општинската Плаќета „7-ми Ноември за животно дело во 2009“ денеска гевгеличани му оддадоа чест на армискиот капетан Игор Ѓорески

 

 

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен воздухопловен ветаран и носител на Општинската Плаќета „7-ми Ноември за животно дело во 2009“ денеска гевгеличани му оддадоа чест на армискиот капетан Игор Ѓорески, својот сограѓанин и драг другар, соборец и пријател кој трагично загина во хеликоптерска несреќа кај Блаце.

Со цвеќе и стамен стој на оддавање почит спомени на незаборав и вечна слава до Игор испратија, членовите на неговото блиско семејство, другарите, пријателите, претставници на здруженија на граѓани,  партиска делегација од СДСМ. Посебна чест му укажа и локалната самоуправа во Гевгелија со присуството и цвеќето пред бистата на починатиот гевгелиски армиски капетан кое со пиетет го положи градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков.

Спомен бистата на Игор Ѓорески е поставена на паркот пред Народниот Театар во Гевгелија и овде гевгеличани ја опсипаа со цвеќе и почит кон Игор, за вечна слава и незаборав кон воздухопловниот ветеран од Гевгелија.

Во аналите на АРМ стои заведено погибјето на 12 члениот екипаж од армиски хеликоптер Ми-17 кога на 12 јануари 2008 година, околу пладне се урна во селото Блаце кај Катланово. Хеликоптерот се урна на само 50-ина метри од последните куќи во селото. Во услови на намалена видливост, поради маглата, хеликоптерот ја започна постапката за слетување на аеродромот „Александар Велики“. На стравотниот пад на армискиот хеликоптер му претходеше експлозија. Немшеа жртви од мештаните. Во несреќата немаше преживеани. Загинаа потполковник Тони Спасовски, водник Александар Васиќ, водник Александар Тасковски, заставник Тони Давитковски, постар водник Јанко Шириќ, мајор Горан Ристовски, десетар Златко Вељановски, капетан Бране Спасовски, водник Мики Ивановски, заставник Славчо Василев и капетан Игор Ѓоревски. Единаесетмината мировници се враќаа од мисијата АЛТЕА во Босна и Херцеговина. 

Last modified on Сабота, 12 Јануари 2019 - 17:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.