Топ Новости

Светиот крст во рацете на Љупчо Трајков од Гевгелија

Сабота, 19 Јануари 2019

Љупчо Трајков (29 год.) од Гевгелија е најсреќниот меѓу 30-темина млади луѓе кои денеска се фрлија во осветените води на реката Вардар кај Гевгелија

 

 

Дваесет и деветгодишниот Љупчо Трајков од Гевгелија е најсреќниот меѓу 30-темина млади луѓе кои денеска се фрлија во осветените води на реката Вардар кај Гевгелија.
Тој го фати крстот, симболот на Богојавлението по кое се слави денешниот ден Водици.

Среќниот носител на крстот од водите на Вардар до свештените лица кои го дочекаа на мостот го прими благословот и иконата како црковен дар.
- „Нека е жив и здрав, за многу години празникот. Амин!“ - порача свештеникот Русе Жекоски, кој ја пофали посветеноста на овој ден на ова храбро момче да заплива во ладните води на Вардар за прв пат во својот живот во чест на Водици.
Честитки до среќното момче, носителот на крстот испорача и Општина Гевгелија и градоначалникот Сашо Поцков, кој во име на Општината го даруваше носителот на крстот со лап топ. Од фирмата „Зегин“ му беше врачен телевизор.

На настанот му претходеше црковна литургија која се одржа утрово во црквата Св. Кирил и Методиј во присуство на сите 30 мина пријавени фрлачи, а процесијата на осветувањето на водите на Вардар се одржа на мостот во сослужение на четворица гевгелиски свештеници, предводени од архиерејскиот намесник прото ставрофор Марјан Радински.
- „Бог да се јави во сите домиви и да донесе среќа, здравје, мир и љубов за сите нас“, порача отец Радински.

Богојавленското празнување во Гевгелија и потопувањето на Светиот крст во водите на реката Вардар го проследеа повеќе илјади граѓани кои со овој чин ги продолжуваат традициите на христијанскиот пазник на осветување на водите во знак на мир и среќа на сите верници и граѓани поклоници на традициите. 

Last modified on Сабота, 19 Јануари 2019 - 16:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.