Топ Новости

Трагичен пожар во Гевгелија

Сабота, 26 Јануари 2019

Тројца повредени, а едно лице починато

 

 

Денеска во 15 часот и некоја минута добиен е повик во ТППЕ Гевгелија за пожар во центарот на градот. За една минута возилото на ТППЕ се нашло на терен. Опожарен бил дуќанот на фирмата „Заре Комерц“. Во моментот на опожарувањето во дуќанот се наоѓале четири лица, од кои тројца вработени и еден купувач.
Екипата на Територијалната противпожарна единица во Гевгелија ги извлекла сите четворица кои покажувале знаци на живот. Со возило на Брза помош сите четворица извлечени од опожарениот дуќан биле упатени во Хирушкото одделение на Општа Болница Гевгелија. Овде дознаваме дека едно лице (Љ.А.) им подлегнало на повредите.  Двајца од повредените, поради сериозноста на повредите се упатени за Скопје.

Екипите на ТППЕ Гевгелија јавуваат дека пожарот е изгаснат, не е дозволено проширување на околните објекти и целосно ликвидиран. На терен се уште истрага водат инспектори  за утврдување на причините на опожарувањето и обвинител по службена должност.

Попладнево од МВР потврдија дека причината за пожарот била експлозија од плинска боца која се наоѓала во дуќанот „Заре комерц“.

 

 

 

Last modified on Сабота, 26 Јануари 2019 - 18:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.