Топ Новости

Огревното дрво уште актуелно

Среда, 30 Јануари 2019

Топлината на природниот енергенс од шумските предели на Кожуф и според својата цена и топлинска ефикасност станува се' поактуелна за корисниците 

 

 

До октомври минатата година според евиденцијата на Шумско Стопанство „Кожув“ Гевгелија продадени се 19.099 м3 огревно дрво, а годишниот план изнесува 22.385 м3. Од претпријатието наведуваат дека планот за продажба за цела измината 2018 година е надмашен за 104%, односно дека целата планирана количина е продадена на побарувачите/корисници на ваков енергенс за загревање. Ова го изјави директорот на ПС „Кожув“ Гевгелија, Драган Попов, образложувајќи ја Информацијата на ШС за состојбата со шумскиот фонд во општината, пошумувањето и експлоатацијата, пред Советот на општина Гевгелија.
Интересен е податокот дека поголем дел, или околу 50% отпаѓа на продажба на огревно дрво на плацот во Гевгелија. На второ место е продажбата на селска сеча, а на трето место по интерес за побарувачите е продажбата на шумско камионски пат.

Тоа укажува на се' уште актуелниот интерес на градските средини за користење на огревното дрво за затоплување на своите домови, наспорти модерната тенденција на користење електрични грејни тела или парни системи на струја, на нафта. Топлината на природниот енергенс од шумските предели на Кожуф и според својата цена и топлинска ефикасност станува се' поактуелна за корисниците.
Дрвата за огрев се се' уште побарувани, и во однос на минатата 2017 годинава покажуваат незначителен тренд на пораст, од само два насто, гледано сумарно 2017/2018. Лани, ШС „Кожув“ продал 22.175 м3 огревно дрво, а 8.855 м3 техничко дрво. Трендот на техничкото дрво е во опаѓање, со оглед на тоа што годинава се потрошени 6.979 м3 техничко дрво.Дел од советниците реагираа што во текот на грејната сезона, иако годишниот план на експлоатација на шумите е остварен и надминат, на плацот на ШС нема на располагање за продажба огревно дрво. Иако Информацијата за шумскиот фонд беше на разгледување пред советниците на вчерашната 22-ра редовна седница, а законски не е во надлежност на работите на Советот, туку само информативно за богатството од шумскиот фонд и неговото одржување, независен советник ги надмаши своите овластувања и на директорот му дофрли во дискусијата за недостаток на дрво за продажба: „Пазете се!“

Шумското богатство со кое стопанисува ШС „Кожуф“ е распоредено на седум шумско стопански единици кои зафаќаат површина од 38.961 хектари, каде се располага вкупно со 3.298.460 м3 дрвна маса. Секоја година, покрај сечата за експлоатација, Шумското стопанство врши и обнова со пошумување на 38 до 42 хектари површини, воглавно со чемпрес, багрем и јасен.
Богатство за секоја почит кое треба да се одржува заради повеќекратната улога на шумите во одржување на екосистемот.

 

Last modified on Среда, 30 Јануари 2019 - 12:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.