Топ Новости

Скинат цевковод предизвика матна вода во водоснабдувањето на Прдејци

Среда, 30 Јануари 2019

Комуналец Гевгелија денеска ги предупреди жителите на Прдејци дека водата која тече низ водоводната мрежа е неисправна за пиење и готвење и дека истата треба да ја користат како техничка вода, само за миење

 

 

Комуналец Гевгелија денеска ги предупреди жителите на Прдејци дека водата која тече низ водоводната мрежа е неисправна за пиење и готвење и дека истата треба да ја користат како техничка вода, само за миење.

Причината за ваквиот третман на водата е што утринава, поради надојдените води на Кованска река скинат е цевководот што го поврзува Резервоарод за водоснабдување на Прдејци со населеното место. Наместо чиста вода за пиење низ чешмите потекла матна вода, несигурна во својот биолошки и хемиски состав.

Екипите на „Комуналец“ Гевгелија од утринава во 7:30 часот се на терен и работат на санирање на проблемот. Најпрво, поради надојдените води, се прават пресеци за пренасочување на водата за да се изолира цевката на која се работи, бидејќи постои можност од дополнителен проблематичен влез на води од речниот водотек.

Заради заштита на населението на Прдејци од небезбедната вода која не е третирана со хлор, Комуналец во текот на денот испрати цистерни за снабдување на жителите на Прдејци со чиста вода за пиење.

Прдејци се снабдува со вода за пиење од резервоар во текот на зимските месеци, кој пак се полни со вода од бунарски систем кај Негорци. Цевката од резервоарот до водоводната мрежа до населеното место утринава е прекината. Заради тоа пуштена е пумпата за вода и вишокот истекувал во реката. Штом се зголеми притисокот на водотек во цевките водата утринава се загадила. Зато е дадено соопштение од Комуналец за безбедносни мерки на граѓаните, да ја употребуваат водата само како техничка вода.

- „По санирањето на скинатата цевка, ќе биде истата измиена од наносите на кал додека се работи на терен, ќе биде водата хлорирана, односно хиперхлорирана, поради што повторно упатуваме до граѓаните да не ја пијат таква бидејќи е штетна на здравјето. Ќе испратиме примерок од водата на физичко-хемиска анализа и кога ќе добиеме здравствено безбедни резултати за консумирање на водата ќе бидат известени граѓаните истата да продолжат да ја употребуваат за пиење и готвење од водоводниот систем на Прдејци“, не известија техничките служби од секторот водовод при ЈПКД „Комуналец“.

 

Last modified on Среда, 30 Јануари 2019 - 16:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.