Топ Новости

Добро утро со 4, добар ден со 15 степени Целзиусови

Сабота, 02 Февруари 2019

Денот започнува со изгрејсонцето во 06:41 часот, со утринска температура од 4 степени целзиусови, но затоа пак во текот на денот не' очекуваат 15 степени над нулата и пријатен сончев ден

 

 

Денот започнува со изгрејсонцето во 06:41 часот, со утринска температура од 4 степени целзиусови, но затоа пак во текот на денот не' очекуваат 15 степени над нулата и пријатен сончев ден.

Синоптичарите за денеска најавуваат променливо облачно и потопло со сончеви периоди. По котлините во утринските часови со слаба магла. Ќе дува умерен до засилен југоисточен ветер. Но, тоа се однесува за цела држава, а за Гевгелија е загарантирано сонцето.

Искористете го саботниот ден. Денот трае се' до зајдисонцето кое настапува во 06:46 часот и ќе остави да настапи ноќта.

Неделата продолжува убавото време, а во понеделник ќе има локални врнежи од дожд. Температурите за Гевгелија ќе останат околу 14-от и 16-от степен целзиусов, а пораст ќе имаат и утринските температури кои ќе достигнат до 10-от степен над нулата.
Атмосферскиот притисок ќе биде до 1017 HPa што е за 37 единици повисок од нормалниот. Поради тоа, пожелно е метеопатите и хроничните болни да ги превенираат последиците од атмосферскиот притисок со употреба лекарски пропишаните медикаменти и санирање на евентуалните симптоми на затоплувањето во зима кое уште носи висок процент на влажност од 96,5 % и можност за главоболки и покачен крвен притисок.

Ако сте имуни на температурните промени, искористете го денот за прошетка.

 

Last modified on Сабота, 02 Февруари 2019 - 00:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.