Топ Новости

Два милиони евра за јавни набавки на општина Гевгелија

  • Понеделник, Фев 04 2019

Општина Гевгелија годинава според планот за јавни набавки треба да реализира 20-та тендерски постапки во вкупна вредност на добра и услуги од 130 милиони денари, или два милиони евра

 

 

Општина Гевгелија го објави годишниот план за јавни набавки кои треба да се реализираат по пат на објави на барања за прибирање понуди, или отворена тендерска постапка. За почеток на постапките е предвидено да се стартува од месец февруари, а крајните објави за прибирање понуди се предвидени за месец октомври.

Во, тековниот февруари се стартува со тендерска постапка за набавка на „опрема на детски игралишта“ во вредност од 700.000 денари и за набавка на „Канцелариски мебел“, во вредност 600.000 денари. Во март продолжува постапка за „Табли со имиња на улици, куќни броеви“ во вредност од 307.000,- денари.

Инаку, целокупната вредност предвидена за изведување на јавни набавки за 2019 година изнесува 127.911.000 денари, или 2,08 милиони евра.

Од предвидените набавки кои ги има 20 позиции на број, највисоки се ставките за набавка на екстралесно масло за греење во вредност од 11.000.000 денари. Следуваат „Изградба на улици“ со вредност од 6,5 милиони денари, а исто толкава сума е предвидена и за „Реконструкција на улици во општина Гевгелија“. По шест милиони денари се предвидени да се потрошат за „Изградба на атмосферска канализација во општината“ и за „Изградба и реконструкција на тротоари, патеки, станбени улици и други јавни површини со павер елементи“.

Целиот годишен план за јавни набавки за 2019 е на овој ЛИНК.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актерот Дац му подри метла на Заев

Инспириран од резултатите од првиот изборен круг и воздржаноста на некои од

Повеќе

Пендаровски води со 4.596 гласови

 

На петтите претседателски избори одржани во неделата, на 21 април,

Повеќе

Гевгелија го надмина законскиот цензус на излезност

 

Со излезност од 58,24% до 18:30 часот, според првичните податоци на ДИК,

Повеќе

Гевгелија до 13 часот со поголема излезност од државниот статистички пресек

 

Вкупниот гласачки капацитет на општина Гевгелија е ставен во функција

Повеќе

Претседателски избори 2019 - ден на гласање

 

 

Петтите по ред Претседателски избори во Македонија денеска се

Повеќе

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.