Топ Новости

Два милиони евра за јавни набавки на општина Гевгелија

Понеделник, 04 Февруари 2019

Општина Гевгелија годинава според планот за јавни набавки треба да реализира 20-та тендерски постапки во вкупна вредност на добра и услуги од 130 милиони денари, или два милиони евра

 

 

Општина Гевгелија го објави годишниот план за јавни набавки кои треба да се реализираат по пат на објави на барања за прибирање понуди, или отворена тендерска постапка. За почеток на постапките е предвидено да се стартува од месец февруари, а крајните објави за прибирање понуди се предвидени за месец октомври.

Во, тековниот февруари се стартува со тендерска постапка за набавка на „опрема на детски игралишта“ во вредност од 700.000 денари и за набавка на „Канцелариски мебел“, во вредност 600.000 денари. Во март продолжува постапка за „Табли со имиња на улици, куќни броеви“ во вредност од 307.000,- денари.

Инаку, целокупната вредност предвидена за изведување на јавни набавки за 2019 година изнесува 127.911.000 денари, или 2,08 милиони евра.

Од предвидените набавки кои ги има 20 позиции на број, највисоки се ставките за набавка на екстралесно масло за греење во вредност од 11.000.000 денари. Следуваат „Изградба на улици“ со вредност од 6,5 милиони денари, а исто толкава сума е предвидена и за „Реконструкција на улици во општина Гевгелија“. По шест милиони денари се предвидени да се потрошат за „Изградба на атмосферска канализација во општината“ и за „Изградба и реконструкција на тротоари, патеки, станбени улици и други јавни површини со павер елементи“.

Целиот годишен план за јавни набавки за 2019 е на овој ЛИНК.

 

Last modified on Понеделник, 04 Февруари 2019 - 20:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.