Топ Новости

Општина Богданци со 115 милиони денари ќе ја подобрува патната и улична инфраструктура

Четврток, 07 Февруари 2019

Со стратешкиот документ за локален развој Општина Богданци планира реконструкција на улиците во општината во вредност од 115 милиони евра

 

 

Со стратешкиот документ за локален развој Општина Богданци планира реконструкција на улиците во општината во вредност од 115 милиони евра.

Со годишната Програма за изградба, реконструкција, оддржување и заштита на локални патишта и улици во општина Богданци за 2019 година предвидена е реконструкција на пет улици и неколку споредни, за кои се планирани сопствени буџетски средства од 5,7 милиони денари. Се работи за кршење на стар асфалт и вадење на стари ивичњаци, чистење на тротоарска површина, тампонирање и поставување на бекатон, или асфалт на улиците „Маршал Тито“, „Петар Мусев“, „Изворски“, „Крушевска“ пред градинка и основното училиште, дел од улица „25-мина“ во Стојаково (со површина од 795м2), споредни улици во Ѓавото (чистење, тампонирање и бетонирање од 4.000 м2).

Напоредно со локалните буџетски инвестирања во патишта и улици низ Општината, локалната самоуправа со Програмата за локален развој има конкурирано за доделување средства од Републичкиот Фонд за патишта за реконструкција на четири локални патни правци и три пристапни улици до Здравниот дом во Богданци. Целокупната вредност на републичките инвестициони средства за кои се очекуваат позитивни одлуки од Фондот изнесуваат 60,035 милиони денари.
Во апликативна форма чекаат одобрување:
- реконструкцијата на патот Стојаково-Селемли,
- Реконструкција на локален пат Делница Р1109-Стојаково, во должина од 2.603,40 метри;
- Реконструкција на улици во населено место Селемли,
- Реконструкцијата на пешачка и велосипедска патека Богданци-Честе Јавори –Паљурци фаза 1, патеката е во должина од 2647,77 метри;
- Реконструкција на дел од пристапни улици кон здравен дом во Богданци (дел од улици „Васо Марков“, „Мирче Ацев“ и „Дојранска“).


Ова не е целата улична слика за Богданци и предвидената нивна реконструкција. Во фаза на очекување на проектни донатори и фондови стојат изготвени плановите за изградба на патна инфраструктура за седум улици, патна инфраструктура за туристичката зона Паљурци и изградба на нов мост преку течението на реката „Луда Мара“ што треба да го поврзува Богданци со индустриската зона Барта. Вредноста на сите девет проектни зафати чини 47,5 милиони денари.

Остануваат во фаза на изработка на проектна документација уште седум улици во Богданци, и тоа се улиците „Петар Мусев“, „ Иво Лола Рибар“, „Козјак“, „26-ти Април“, „Луда Мара“, „Осоговски“ и „11-тиОктомври.

Со првите пролетни денови треба да започне имплементацијата на програмата за санација на локални улици и улични краци, предвидени во Буџетот на општина Богданци за 2019 година.

 

Last modified on Четврток, 07 Февруари 2019 - 19:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.