Топ Новости

Закројување во топлиот февруари

Сабота, 09 Февруари 2019

Овоштарите и лозарите од гевгелиско и југот на Македонија не го чекаат „Св. Трифун“. Се фатија на работа со топлото време да ги закројуват своите овошни насади и лозјата

 

 

Овоштарите и лозарите од гевгелиско и југот на Македонија не го чекаат „Св. Трифун“. Се фатија на работа со топлото време да ги закројуват своите овошни насади и лозјата.
Природата се буди, иако календарски е зима, но таа си има свој одговор на топлото февруарско сонце и денешните 13 степени целзиусови во Гевгелија.

Веќе се наѕираат никулци на првите пупки од овошките. Пред да се разлистат и расцветат пупките, важно е правилното закројување на овошките за плодородност и долговечност на насадите. Ова е сезона на закројување на кајсии, праски, цреши, вишни, понекаде и јаболка, овошја кои најмногу успеваат во регионот.

Секој период од развојот на дрвото има свој посебен начин на закројување за да се дојде до квалитетна берба. На бујните овошки потребна е помала, а на послабите насади поголема резидба, за да се одржи квалитетната продукција.

Ако имете некое плодородно дрво во дворот време е да му посветите внимание со закројување на гранките.

 

Last modified on Сабота, 09 Февруари 2019 - 15:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.