Динќот сезонава ќе биде пуштен во употреба

Сабота, 09 Февруари 2019

Веќе е во завршна фаза уредувањето на ова локално излетничко место кое ќе прерасне во спортско-рекреативен простор за младите

 

 

Општина Гевгелија како инвеститор на уредувањето на излетиштето Динќот со увид на просторот, градените изведбени работи и поставената урбана опрема, најавува брзо активирање и пуштење во употреба на овој излетнички простор во градот.

По тој повод на местото на локацијата на градба беше во обиколка и градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков и ги увиде завршните изведбените работи за уредување на овој иден спортско-рекреативен центар. На Динќут, познато гевгелиско излетиште, се уредени детски игралишта, фитнес зона, амфитеатар, карпа за искачување и детски играчки. Покрај ова, изградена е трим патека, летниковци, а поставена е и комплетна урбана опрема.

- „Ова ќе биде навистина прекрасен простор за спортување и рекреација, не само на најмладите, туку и на повозрасните. Наша обврска е овој уреден простор да го користиме што повеќе и да го чуваме. Веднаш по поставувањето на сета предвидена опрема со проектот, ќе организираме поголема акција за чистење и хортикултурно уредување на целиот комплекс. Паралелно со тоа ќе пристапиме кон подготовките за содржинско искористување на можностите што ги нуди веќе уредениот спортско-рекреативен центар. По се изгледа користењето на овие благодети ќе го направиме преку јавно-приватно партнерство, на општина Гевгелија и заинтересираните НВО и други деловни субјекти. Бидејќи наша крајна цел е Динќут да го користиме и што е уште поважно да го заштитуваме сите“, рече градоначалникот Поцков.

Иако уредувањето се' уште не е целосно завршено, Динќот си има свои редовни посетители - децата, кои не можат да им одолеат на клацкалките

Уредувањето на Динќут е дел од проектот „Афирмација на природните и културните вредности во пограничниот регион", за чија реализација на општина Гевгелија од ИПА Програмата за прекугранична соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија и беа одобрени ЕУ се доделени 169.692 евра. Овој проект општина Гевгелија го реализир во партнерство со Агенцијата за локален развој во Банско, Бугарија.

 

Last modified on Сабота, 09 Февруари 2019 - 16:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.