Нови канализациони линии за Гевгелија, Смоквица и Милетково

Сабота, 09 Февруари 2019

Во подготовка планови за изградба на канализациона мрежа за Ново Конско, Габрово и Петрово кои се последните населени места во општината што немаат канализација

 

 

Неделава започна со реализација изведбените работи за нова канализациона линија на улица „Христо Узунов“. Истата е предвидена во програмата изградба на системи за одведување и прочистување на отпадни води во Општината која е вклопена и во локалниот Буџет за 2019 година со ставка од 3.800.000 денари. Од тоа 2,5 милиони се наменети за изградба на системи за одведување отпадни води, (канализација), еден милион денари се за изградба на атмосферска канализациона мрежа и 300.000 денари се наменети за изградба на пречистителна станица за отпадни води кај Негорци.

Топлиот февруари не е пречка градежната механизација да започне со работа низ улицата „Христо Узунов“. Првата обиколка на терен ја направи нарачателот - Општина Гевгелија, претставувана од градоначалникот Сашо Поцков.

- „Годинава се планинари неколку вакви зафати, но, не само во Гевгелија, туку и во населените места. Наша цел е сите населени места да добијат канализациони листи, така што активностите најпрво ќе бидат кон реализација на веќе изработените проекти за Смоквица и Милетково, како и за пречистителна станица во Моин. Веќе е распишан тендерот за изработка проекти, па така, наскоро ќе бидат нарачани проекти за канализациони системи и за населените места Ново Конско, Габрово и Петрово, по што ќе се создадат и услови за нивна реализација. Тоа се последните населени места во општината кои немаат канализација“, изјави градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков при обиколката на улицата „Христо Узунов“ во Гевгелија, каде што се поставува нова канализациона линија.

Изведувач на работите е ЈПКД„Комуналец“, кое е целосно опремено за изведување на вакви комунални зафати.

 Увид на градоначалникот Поцков во текот на изведбените работи на улица „Христо Узунов“ во Гевгелија

 

Last modified on Сабота, 09 Февруари 2019 - 20:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.