Локалниот сервис за граѓаните со ефектива од 65,4%

Понеделник, 11 Февруари 2019

Преку Системот 48 часа лани биле поднесени 295 барања од граѓаните, или 1,2 барања на еден работен ден

 

 

Според годишниот извештај во текот на 2018 година преку Систем 48 биле пријавени 295 барања од граѓаните, од кои 193 биле решени во рок од 48 часа, а другите проследени за решавање до надлежните служби. Тоа значи дека барањата на граѓаните преку овој систем имаат проодност од 65,4 %, односно дека во толкав процент успеваат да се решат за предвидениот рок од 48 часа, односно најмалку два дена за да интервенираат јавните општински служби.

Статистичката евиденција покажува дека најголемиот број од граѓаните реагирале за да побараат интервенција за дефект во јавното осветлување, најчесто во улицата каде што имаат свое живеалиште и секојдневна потреба од осветлување на јавниот простор и пристапниот пат. Тоа се вкупно евидентирани 130 пријави од граѓаните за оваа намена, преку Систем 48 часа, од кои 110 биле за дефекти во Гевгелија, а другите за населените места низ Општината.

Од останатите пријави/барања на граѓаните се однесуваат за инспекциски надзор (27), 58 пријави се однесувале од делокругот на работата на ЈПКД „Комуналец“, а 15 за интервенции на локалната патна мрежа.
Околу 35% од барањата поради подолгиот рок на испорака на услугата биле упатувани кон надлежните општински јавни служби за решавање на пријавениот проблем од граѓаните.

Според бројот на пријавите од граѓаните, кои изнесуваат 295 во текот на цела 2018, наспроти бројот на работните денови за администрацијата и локалните јавни служби, произлегува дека во текот на еден работен ден преку Системот 48 часа граѓаните поднесувале по 1,2 барања дневно. 

Инаку, во текот на јануари до Општинскиот центар за услуги биле доставени 107 барања од граѓаните, од кои 63 биле за прием кај градоначалникот на општината. Покрај ова, 21 барање биле за надомест за новороденче, 16 за потврда за точна адрса, а другите за други потреби на граѓаните.

 

 

Last modified on Понеделник, 11 Февруари 2019 - 14:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.