Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Понеделник, 18 Февруари 2019

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од втората фаза на изведбениот проект

 

 

Со подобрувањето на временската состојба на терен излезе тешката механизација на фирмата „Жикол“ која е изведувач на работите за поставување нова асфалтна постилка на патот Гевгелија - Негорци.

Првата фаза од изведбата, до управната зграда на „Винојуг“ веќе доби нов слој на асфалт уште минатата година. Деновиве, од управната зграда па натаму до Негорските Бањи се врши гребење на стариот асфалт.

Целата делница во должина од 6,5 километри ќе биде готова оваа сезона. Проектниот зафат вреден 90 милиони денари е финансиски обезбеден преку Јавното претпријатие за државни патишта на Република Македонија.

Гевгеличани и негорчани кои патуваат секојдневно низ овој патен правец често поради присуството на механизацијата се принудени да се движат по една сообраќајна лента. Заради безбеднност и на возачите, но и на работниците кои работат на теренот, препорачливо е возачите и корисниците на оваа сообраќајна делница да се движат внимателно, со намалена брзина и претпазливо.

 

 

Last modified on Понеделник, 18 Февруари 2019 - 23:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.