Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Вторник, 19 Февруари 2019

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените долгови на општина Гевгелија од минатиот изборен состав

 

 

Општина Гевгелија минатата година започна постапка на исплата на 51% од наследениот доспеан, а ненаплатен долг кон доверителите кои по нарачка на локалната самоуправа изведувале градежни и други услуги за потребите на локалната заедница.
Со подршка од страна на Владата одобрени се 60,6 милиони денари за исплата на половина од износот на доспеаниот долг со состојба пријавена со записник од 30.09.2018 година.

Севкупниот главен долг заедно со каматните побарувања за 12 доверители изнесува 118.876.728,- денари. Владата одобри и ги инкасира на локалната буџетска сметка средствата во вредност од 60.627.131,- денари уште во текот на минатата година. 

Согласно најавата на градоначалникот на Општината пред советниците уште минатата година,  Списокот на целосниот долг и договорената сума за исплата на доверителите, согласно преговорите и постигнатиот дисконт на побарувањата, ќе се најде утре пред Советот на Општина Гевгелија на одобрување.

Во „Одлуката за одобрување на средства на користење на доспеани а неисплатени обврски на општината“ што е прва точка на разгледување пред советниците на утрешната седница, наведени се 12 доверители. Меѓу нив најголеми побарувања имаат фирмите „Еуро Инг“ ДООЕЛ од Гевгелија со 39 милиони денари, а постигната е согласност за исплата на 24,59 милиони денари. Потоа, ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија со побарувања од Општината на сума за извршени услуги во вредност од 32,67 милиони денари, а постигната е согласност за исплата на 8,7 милиони денари (што е дисконт од 73,37%). Следува по рекорд на побарувања ДГТ „Жикол“ ДООЕЛ Струмица со побарувања во вредност од 12,028 милиони денари, а договорена е исплата на 8,028 милиони денари (или досконт од 4 милиони денари).


Мегу листата доверители се „Македонска пошта“, „МАК инењеринг“, „Армор секјурити“, „Рина ком“ сите од Гевгелија, уште три скопски фирми „Линк Медиа плус“, „Сивил инженеринг“, „Бауер БГ“ и фирмите „Виница премиер“ од Виница и „Дигитал“ ДООЕЛ од Струмица.

Сите тие завршиле договорни обврски за нарачателот Општина Гевгелија во претходниот мандатен состав, а останале неисплатени за договореното.


По одобрувањето на одлуката од страна на советниците истата ќе стапи на сила со денот на објавувањето во „Службен гласник“ на Општина Гевгелија, по што може да следува реалната исплата на сметката на доверителите.

 

Last modified on Вторник, 19 Февруари 2019 - 19:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.