Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

  • Петок, Фев 22 2019

 

 

Општина Дојран и тамошните угостители годинава од 21 до 24 февруари се претставува на меѓународниот туристички саем што се организаира во Белград, Србија, по 38-ми пат.

Оваа година саемот е под мотото „ Уште каде не сте биле?“ и на него како што јавуваат белградските медиуми има рекорден број учесници од 55 земји со 1.153 излагачи. Партнер на Србија во организирањето на саемот годинава е Словенија, а традиционално во Белград се претставува и Македонија, со туристичката понуда од Охрид и Дојран.

Штандот од југот на Македонија ги нуди проспектите од хотелите на брегот на Дoјранското езеро, самостојните издавачи на сместувачки капацитети, угостителски објекти, самостојни производители. Тука се фригованите риби, слаткото од диви смокви, маскинките од поднебјето на Дојран. Предводник на екипата презентери и излагачи е градоначалникот на општина Дојран Анго Ангов. Тој со гордост истакнува дека:

- „Штандот на Општина Дојран меѓу најпосетените на саемот за туризам во Белград. Дојранското слатко од зелени смокви, слаткото од киви, маслинките, фригованата риба, виното и интересниот промотивен материјал се магнет за посетителите на саемот“.
Тој упати благодарност до сите жители на Дојран кои работат во областа на туризмот и доставија сопствен промотивен материјал за успешна презентација на туристичката и домаќинската понуда на Дојран.

Годинашниот саем на туризмот во Белград продолжува до недела 24 февруари. Организаторите најавуваат рекордна посета, поголема од минатата година кога беа регистрирани 70.000 посетители.

Денеска, на вториот ден од саемот за туризам во Белград, Општина Дојран имаше презентација во која пред голем број излагачи и посетители го промовираше видеото во кое е претставен целокупниот туристички потенцијал на општината.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.